X

Kuidas riisuda lehti? Ka ilma rehata!

10.12 2014 15:20

Sügisesed tuuled ja kolletuvad lehed tähendavad tavaliselt seda, et üsna pea tuleb muru riisuma hakata. Kellel endal aias lehtpuid ei ole, selle õuele kannab tuul kindlasti ka naaberaia lehed. Kui muru hakkab lehtedega kattuma, siis on õige aeg riisumisega algust teha, mitte oodata seda hetke, kui kõik puulehed on maha langenud. Põhjus on väga lihtne. Eriti pärast vihma moodustavad lehed murutaimede peale õhukindla kihi, mis kahjustab teie ilusat muru. Seega, kui olete hoolas aednik, riisuge muruplatsi pigem rohkem kui vähem.

Kuidas riisuda nii, et kokkupühitud lehed jõuaksid teie soovitud kohta ja et tuul neid laiali ei kannaks? Allpool on toodud mõned head nipid.

Esimene meetod

  1. Valige kõigepealt välja koht, kuhu soovite lehed paigutada. Te võite puistata lehed kompostihunnikule, kuid võite ka kotti koguda ja minema viia. Kui kavatsete lehed kotti koguda, siis valige koht, kus neid on pigem tihedamalt.
  2. Kutsuge pereliikmed appi ja jagage kõigile sobivad tööriistad. Mida rohkem teid on, seda kiiremini saate asjaga ühele poole. Kui inimesi on vähe ja muruplats suur, jagage lehtede kokkupühkimine mitme päeva peale.
  3. Kui kõigil on rehad olemas, otsige välja ka paari-kolme ruutmeetri suurune kiletükk, mis kevadel kasvuhoone ehitamisest üle jäi.
  4. Riisumine on lihtne – tõmmake lehti rehaga enda suunas, samal ajal sammhaaval tagasi liikudes. Niimoodi tagurpidi kõndides ja lehti enda järele tõmmates on tulemus kõige kiirem ning efektiivsem.
  5. Võtke kile ja asetage see puhtaks riisutud maapinnale. Valige kile jaoks koht, kuhu pääsete igast küljest ligi. Nüüd tõmmake lehed kile peale. Kui terve kile on paksult lehtedega kaetud, siis võtke kile ühest nurgast kinni ja tõstke see diagonaalis teise nurga peale. Tehke sama ka kolmanda nurgaga. Vajaduse korral paluge keegi appi. Niimoodi talitades olete endale saanud suure kilekoti, mis on lehti täis.
  6. Alternatiivina võite kasutada lehtede vedamiseks aiakäru ja suurt kühvlit. Kühvliga saate kokkuriisutud lehed hõlpsasti kärule tõsta. Kärutamist on küll rohkem, kuid igat koormat on lihtsam vedada.

Teine meetod

  1. Tooge välja oma muruniiduk. Vahet ei ole, missugune teie niiduk on, aga multšiva masinaga on tulemus kõige parem.
  2. Nipp on selles, et kui te niidate muru terve sügise vältel – ka langevate lehtedega –, peenestate lehed väikesteks tükkideks. See jääb murule väetiseks ja ei teki ohtu, et lehed katavad terve muru. Niita on lehti kindlasti lihtsam, kui need on kuivad ja kui neid ei ole veel eriti palju murule kogunenud. Kui lehed on märjad, laske neil võimaluse korral päev või paar kuivada, siis on tulemus parem.
  3. Kui lehti on puude all liiga paksult, võtke appi reha ja laotage need ühtlasemalt laiali.
  4. Kui teie aias kasvavad tammed ja igihaljad puud, siis püüdke niitmist vältida. Nende lehed/okkad on nimelt happelisemad kui teistel puudel ja see võib mulla pH taseme tasakaalust välja viia.

Kolmas meetod

  1. Lehti saate kõige kiiremini kokku koguda lehepuhuri abil.
  2. Puhuge lehed ühte hunnikusse. Osal lehepuhuritel on ka purustamisfunktsioon. See tähendab, et võite lehepuhuriga kokkupühitud lehed hiljem peenestada ja saate seega kõdunemisprotsessi kiirendada.
  3. Kui olete enda aias lehed kokku pühkinud, minge naabrile appi – kindlasti on ta teile väga tänulik!

Nippe

  • Valige iga lehehunniku jaoks keskpunkt, kuhu te lehti kokku hakkate riisuma. Kui kasutate kilet, siis riisuge sihtkoht enne puhtaks ja asetage kile sinna alla. Nüüd saate kile ümber ringi tehes kiiresti lehed kile peale tõmmata ja need komposti viia.
  • Kasutage õiget reha! Olemas on spetsiaalsed mururehad, mis erinevad tavalistest metallrehadest oma peenemate piide ja laiema haarde poolest.
  • Vahetage riisumise suunda ja tehke pause, nii ei tüdine te riisumisest väga kiiresti ära.
  • Ärge heitke meelt, kui naabri lehed teie hoovi lendavad. Hoiduge kättemaksuks oma lehti naabri aeda viskamast, selle asemel tehke riisumisest lõbus sügisene mäng ja kutsuge ka lapsed pehmesse hunnikusse hullama.
  • Hoidke selga – kui riisute, siis kasutage kogu keha, mitte pelgalt selga.
  • Riisuge korraga pigem vähem ja puhake mõõdukalt, nii säästate energiat ning jõuate kokkuvõttes rohkem tehtud.
  • Hoidke reha maapinna suhtes 65–85-kraadise nurga all, nii on riisumine enamasti kõige efektiivsem. Samuti on niimoodi reha kergem ja lihtsam käsitseda ning see minimeerib hõõrdumise maapinna suhtes (libiseb kergelt üle muru ja te ei väsi nii kiiresti).
  • Sügisesed lehed on ideaalsed komposti jaoks. Kui te vähegi hoolite heast kompostmullast, siis kasutage selleks lehti. Kui kavatsete järgmisel aastal aeda laiendada, võite lehed sinna platsile kokku vedada ja laiali puistata. Kevadeks kõdunevad lehed ära ja kui selle komposti omakorda mullaga läbi segate, saate hea ning viljaka pinnase.
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta