X

Multš, külgväljavise või kogumiskott?

10.12 2014 14:15

Muruniidukit valides räägivad müüjad tihti, et see niiduk on kahesüsteemne ja see teine omab kolme erinevat funktsiooni. Samas on ka niidukeid mis kasutavad vaid ühte kolmest. Et muruniiduki ostmine oleks lihtsam, seletan lahti funktsioonide erinevused.

Multšimine

Multšimine on väga laialt levinud niitmisviis. Tema tööpõhimõte seisneb selles, et niidetud rohtu ei heideta mitte niidumasinast välja vaid hekseldatakse peeneks. Multšiva niiduki tera on tavaliselt ka teistmoodi ehitusega, tekitades õhujoa, mis surub lõigatud ja peenestatud rohu maapinna ligi. Selline teguviis jätab muru ilusaks ja puhtaks. Kui niidate mõistliku pikkusega rohtu, siis tavaliselt ei ole äraniidetud muruliblesid nähagi. Samuti kõduneb niidetud rohi ka kasvavale murule väetiseks.

Multšimise peamine eelis külgväljaviske ees on see, et rohtu ei visata niidetud murule laiali vaid surutakse kasvava rohu sisse. Multšimine eeldab niidukilt võimsamat mootorit, sest rohu mitmekordne tükeldamine on oluliselt koormavam kui lihtsalt väljavise. Multšimine töötab kõige paremini kuiva ja mitte väga pika rohu korral. Märg ja liiga kõrge rohi ummistab kergesti niiduki ning tekitab ka mootorile üleliigset koormust.

Mõned multšivad niidukit kasutavad spetsiaalselt tera, mis hoiab rohuliblesid kauem tera ümber ringlemas, võimaldades efektiivsemat peenestamist.

Kogumine

Kogumiskotiga niidukid on populaarsed eriti väiksemate murulappidega aiapidajate seas. Olenevalt niidukist paigaldatakse kogumiskott kas niiduki taha või külgväljaviske külge spetsiaalse toruga. Kogumiskoti kasutamisel on peamine eelis visuaalne. Nimelt muruplats jääb puhtaks ning enamus niidetud murust korjatakse kotti. Suurimaks puuduseks on rohukoti tühjendamisest tingitud lisatöö. Samuti, kui niidate pikemat rohtu või suuremat platsi, siis võib pidev koti täitumine hakata töötegemist segama. Lisaks on vaja leida aianurgas koht, kuhu lõigatud rohtu koguda.

Kogumiskoti kasutamine ei ole tõenäoliselt parim funktsioon rutiinse muruniitmise juures. Küll aga võib ta kasulik olla, kui soovite niita pikemat rohtu, samas säilitades muru kauni välimuse. Sel juhul saate muretult kogu suurema „heina“ kotti korjata ning kergesti näiteks aiakäru peale visata.

Üks suurimaid plusse kogujaga niiduki juures on aga sügisene leheriisumise aeg. Nimelt saab temaga väga lihtsasti maha langenud lehti hekseldada ning koguda. Seejärel on juba väga kerge kokku korjatud lehe-rohu segu komposti viia.

 Kogumiskoti kasutamine paneb ka suurema koormuse niidukile. Eriti kui kasutate esirattaveoga muruniidukit, võib liigne koguja raskus tekitada probleeme rataste haardumisega. Probleem on selles, et  raskuskese langem sellisel juhul tagumistest ratastest tahapoole ning esimestele ratastele mõjuv raskusjõud väheneb tunduvalt.

Külgväljavise

Tegemist on vanima funktsiooniga muruniidukite maailmas. See on lihtne, odav, sobi  väiksema võimsusega niidukile ning ei koorma üldiselt niidumasinat nii palju kui teised süsteemid. Õigesti projekteeritud külgväljaviskega niiduk viskab lõigatud rohulibled ühtlaselt laiali nii, et neid pole peaaegu nähagi. Kui aga muru on märg või väga pikk, võib see tekitada rohuvaalu murule või isegi ummistada väljaviskeava. Mitte kõik külgväljaviskega niidukid pole selliselt disainitud. Võib juhtuda, et osad neist ei suuda ka ideaaltingimustel lõigatud rohtu ühtlaselt laiali paisata.

Osad muruniidukid on spetsiaalselt arendatud ühe funktsiooni jaoks. Samas leidub üha enam selliseid, millel kasutusel vähemalt kaks või isegi kõik kolm. Paljude inimeste jaoks on kõige ahvatlevam siiani külgväljaviskega niiduk, millel multšiklapi võimalus.

Kui Te soovite saavutada väga ilusat muruplatsi, siis soovitaksin soetada kallima, spetsiaalselt multsimiseks mõeldud niiduki. Kogumiskorviga niidukit spetsiaalselt osta ei ole kõige mõistlikum. Pigem jätke see varuvariandiks ning soetage niiduk, millel kas külgväljavise või multšivõimalus ka olemas. 

 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta