X

Muruniiduk ei tööta hästi - mis võib olla viga?

10.12 2014 15:01

Alanud on tõeline muruniitmisaeg ja nii mõnigi niiduk on suure töökoorma tõttu alla vandunud. Tihtipeale on rikkis muruniidukil üsna lihtsad vead ja remondimees saab masina hõlpsasti taas käima. Teinekord võib aga nii juhtuda, et vaatamata remondimehe kuldsetele kätele lähevad varuosad ja töötunnid niivõrd palju maksma, et mõistlikum on saata vana masin pensionile ning soetada täiesti uus.

Niiduk.jpg

Käivitub, kuid sureb hetke pärast välja

Mis on muruniidukite põhilised probleemid? Üks levinumaid on see, et niiduk küll korraks käivitub, aga sureb üsna pea välja. Siin võib olla mitu erinevat põhjust, kuid enamasti on need seotud kütuseseguga – kas ei saa mootor piisavalt bensiini või saab liiga vähe õhku. Selliseid vigu saab üldjuhul kergesti parandada ja need ei eelda ka eriti kopsakaid remondiarveid. On olnud isegi juhuseid, kui piisab näiteks bensiinipaagi korgi vahetusest.

Mootor töötab mõnda aega ja sureb siis välja, jahtub veidi ning töötab edasi

Te panete niiduki hommikul käima (mitte väga vara, sest naabrid soovivad ka magada!) ja niiduk töötab laitmatult. Nüüd tekibki korraga teine üsna levinud probleem – ühel hetkel sureb niiduk ootamatult lihtsalt välja. Katsed masinat uuesti käivitada ei kanna vilja enne, kui mootor on maha jahtunud. Selline sümptom viitab vigasele süütepoolile, mille vahetusega üldjuhul probleem kaob. Süütepooli hindade suurusjärk on 50 euro ringis – veel ei ole põhjust uut masinat osta.

Mootor ei lähe kohe üldse käima, tee või tina!

Kui mootor ei lähe üldse käima, siis võib mängus olla mitu erinevat põhjust alustades tühjast bensiinipaagist ja lõpetades seisupiduri väljaveninud trossiga. Viimane on üsna tavaline vanemate niidukite häda. Niiduki käivitamiseks allavajutatav käepide tõmbab piduri trossist maha ja vabastab stopplüliti. Kui tross välja venib, võib juhtuda, et stopplülitit ei vabastata ja niidukil puudub eluks vajalik „säde”. Selles probleemis saate ise selgusele jõuda, kui palute appi sõbra, kes vajutab hoova alla ja tõmbab trossi käega pingule. Kui niiduk käivitub, siis on viga teada. Kui see ei aita, peitub viga mujal.

Mootor läheb küll käima, kuid teeb koledat häält

Sellisel juhul soovitan esimese asjana vaadata niidutera (SEISVA MOOTORIGA!). Kui tera paistab sirge ega käi kuskile vastu, siis käivitage mootor uuesti. Tunnetage käepidemes ülemäärast vibratsiooni – kui masin vibreerib liiga tugevasti ja häirivalt, siis on tõenäoliselt niiduki võll kõver. Võlli saab töökodades lasta sirgendada ja hind võib jääda 50 euro piiresse. Kui te aga erilist vibratsiooni ei tuvasta, aga mootor teeb ikka hirmsat häält, siis soovitan kohe kontrollida õlinivood. Liiga madala õlinivoo korral kulub niiduki mootor üsna kiiresti läbi ja see tähendab uue mootori või lausa uue niiduki ostmist. Tavaliselt maksavad muruniiduki mootori sisemised detailid juba piisavalt palju. Kui te liidate sinna juurde veel remondimehe töötasu ja kulumaterjalid, saate tihtipeale kokku juba uue niiduki hinna.

Kuidas niiduki eest hoolitseda?

Kõige tähtsam on hooldus, hooldus ja veel kord hooldus. Niidukit tuleb hooldada korrapäraselt! Vahetage igal sügisel muruniidukis õli, teritage vajadust mööda tera ja puhastage kindlasti ka õhufiltrit või vahetage see hoopis välja. Ärge unustage ka pesemist – iga niiduk tuleb pärast niitmist puhtaks pesta. Märg rohi on happeline ja mõjub niiduki kerele üsna hävitavalt. Oleme näinud palju niidukeid, kus omanik on mootori eest nii hästi hoolitsenud, et see töötab veel pärast kümneaastast kasutamist laitmatult, kuid paraku ei ole niidukorpusest suurt midagi alles.

 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta