X

Muruniiduki pesemise ABC

10.12 2014 15:06

Olen tähele pannud, et muruniidukit pestakse pigem harva kui tihti. Mäletan isegi lapsepõlvest, kuidas isa muruniitja sai käima tõmmatud, muruplatsile vajalikud tiirud peale tehtud ning nii see sinna minust jäi. Hea õnne korral viitsisin niidumasina ka katuseserva alla tõmmata, aga seda, et oleksin peale niitmist masina voolikust veega üle lasknud, ei juhtunud. Teinekord võis ette tulla, et autopesu kõrvalt lendas paar piiska ka niidukile, kuid üldiselt niiduki puhtus eriti oluline ei tundunud. Olles tehnikaga tänaseks rohkem sina peale saanud, mõistan nüüd, miks muruniidukid tol ajal väga hästi vastu ei pidanud.

Pesemine.jpg

Alustame sellest, mispärast on üldse tarvis niidumasinat pesta ja kui tihti seda teha tuleks. Nimelt on niidetud rohi oma olemuselt happeline. Kui jätate niidetud muru korpusesse seisma, põhjustab see vaikselt, kuid järjekindlalt korrosioonikahjustusi niidukorpusele ja muudele detailidele. Teine asi, mis eelnimetatud probleemi kiirendab, on paks ja niiske niidetud rohi, mis kleepub niidumasina sisekülgedele. See hoiab seal väga hästi niiskust, mis omakorda kiirendab korrosiooni teket.

Hea peremees peseb niidumasinat peale igat niitmist ning vähemalt kaks korda aastas oleks hea niidumasina korpuse sisemine pind üle piserdada spetsiaalse vahendiga, mis ei lase rohul kergesti külge kleepuda. Sellega teete ka enda tööd lihtsamaks, sest järgmine pesukord võtab vähem aega.

On mitu muruniidukite pesemise võimalust. Osal niidukitel on olemas pesunippel, kuhu kinnitatakse aiavooliku kiirliitmik ja vabastatakse töötava mootori korral vesi. See vesi valgub niiduterale ja pekstakse suurel kiirusel vastu lõikekorpuse seinu. Lastes masinal sellisel viisil minuti-kaks töötada, peaks suuremast rohust ja sodist kergesti vabanema.

Kui pesuniplit ei ole, siis tuleb niidukit ise aiavooliku või survepesuriga altpoolt pesta. Muruniiduki pesemine ei ole raketiteadus ning igaüks meist saab sellega hakkama. Aga et asi nii niidukile kui ka pesijale täiesti valutult mööduks, peab teadma paari põhiasja.

NB! Muruniidukit peseme ainult siis, kui mootor seisab, ja kindluse mõttes võiksime eemaldada ka küünlapiibu.

Esiteks, niidumasinat ei tohiks pesta, kui mootor on veel töösoe. Kuuma ja külma kokkupuutel tekivad pinged, mis võivad kahjustada mootoridetaile ning põhjustada rikkeid mootori töös.

Teiseks, kui muruniidukil on õli ja bensiin mootoris, tohib seda kallutada VAID käepideme poole. Ei või kallutada summuti ega karburaatori poole, vaid ainult käepideme poole maha. See tähendab, et vajutate käepideme otsa vastu maad ning fikseerite niiduki, asetades käepidemele näiteks raskuse. Seejärel pääsete niidumasina terale ja lõikekorpusele altpoolt ligi.

Pesta võib ka pesuvahendiga, kuid üldiselt tuleb rohi kohe peale niitmist kergesti maha ja enamasti piisab tavalisest aiavooliku pritsiotsakust, et rohujäägid masinalt eemaldada.

Kui kallutate niidukit teistmoodi kui käepideme poole, on üsna tõenäoline, et peale pesemist niiduk enam ei käivitu. Probleem on selles, et niidumasina mootoris olev õli valgub sõltuvalt klappide asendist kas summutisse või karburaatorisse. Harvad ei ole juhused, kus silinder valgub õli täis ja peale pesemist muruniiduki mootor enam ringi ei käi.

Selle vastu on õnneks rohtu: tuleb süüteküünal maha keerata ja mõni vana kalts küünlaaugu ette asetada. Kui nüüd tõmmata starterist mootorit ringi, lendub üleliigne õli mootorist välja. Kui enam õli küünla august välja ei tule, keerake puhastatud süüteküünal tagasi, kontrollige mootori õlitaset ja lisage vajaduse korral õli. Peale esimest käivitamist võib mootor väga palju suitseda. See suits kaob paari minuti jooksul iseenesest, kuni õlijäägid saavad põletatud.

Kui olete muruniiduki puhtaks pesnud, võiksite ka üleliigse vee suruõhuga niidumasinalt maha pühkida. Kellel suruõhu võimalust ei ole, võiks niiduki minutiks-kaheks käima panna. Soojenev mootor laseb veel kiiremini ära aurustuda.

Kui järgite neid lihtsaid nõuandeid, garanteerin, et teie muruniiduk peab tunduvalt kauem vastu. Muidugi ärge unustage lisaks puhtusepidamisele niidukit regulaarselt hooldada.

Vaata niiduki pesemise videot:

 

 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta