X

Puulõhkumismasin

10.12 2014 14:22

Mäletan juba lapsepõlvest, et kevadel toodi kuuri ette suur puukoorem, mis ühiste talgute käigus kreissae vingudes parajateks pakkudeks hekseldati. Järgnes pikk ja vaevarikas puude lõhkumine. Et asi vähegi lõbusam oleks, korraldasime poistega puulõhkumise võistlusi – kes suudab jämedama paku vähemate löökidega puruks lüüa. Tol ajal olid muidugi kirved teistsugused ja tõenäoliselt teati üht-teist juba ka puulõhkumismasinast. Meie majapidamisest see aga kahjuks puudus ja tihti sai väärt vabu päevi, kirves käes, puuhunniku taga veedetud.

puulõhkuja.jpg

Nüüdsel tehnikaajastul kasutan kirvest pigem siis, kui halge on vaja peenemaks teha, et saunaahjus tule alustamine kergem oleks. Mis puutub aga suurtesse küttepuuhunnikutesse, siis eelistan korralikku puulõhkumismasinat.

Mis on puulõhkumismasin? See on seade, mis kasutab võimast hüdraulilist silindrit, et suruda puupakk vastu tera ning murda see siis pooleks või suisa neljaks – asi toimub sujuvalt ja ohutult. Tööpõhimõte sarnaneb tavalise kirve omaga, lihtsalt kirvega vibutamise asemel teeb töö ära elektri- võisisepõlemismootor, mis ajab ringi hüdraulikapumpa, tekitades töösilindrile vajaliku surve. Tera seisab kogu aeg paigal, pakku aga liigutatakse sujuvalt ja kindlalt selle vastu. Muud keerulist polegi.

Puulõhkumismasinaid on ka mitmesuguseid. Selle õige valimine on nagu ikka tähtis, et tööd tehes ootamatusi vältida.

Üldistades võib öelda, et puulõhkumismasinaid on tavakasutaja jaoks nelja tüüpi:

  1. elektriline horisontaalne,
  2. elektriline vertikaalne,
  3. bensiinimootoriga vertikaalne,
  4. bensiinimootoriga järelveetav.

Nende kategooriate sees on veel palju versioone, aga meie vaatame esialgu asja lihtsamalt ja ülevaatlikumalt. Tööpõhimõte on kõigil sarnane. Kõige olulisem asi, mida silmas pidada, on see, mitu tonni on ühe või teise masina jõuks märgitud. Pidage meeles: mida suurem number, seda rohkem on tal jaksu sitkeid ja väga suuri pakke lõhkuda.

Mida tähendab viietonnine puulõhkumismasin? Tonni kasutatakse surve mõõtühikuna, mis määrab ära, kui suure vastupanuga puupakke võib see masin lõhkuda. Tavalised kodumajapidamises kasutatavad puulõhkumismasinad on nelja-viietonnised, kuid suuremad ja võimsamad võivad küündida isegi 12–25 tonnini.

Puulõhkumismasinat valides tulebki ühe peamise asjana selgeks teha, milliseid puid hakkate ennekõike lõhkuma. Kui tavalisi küttepuid, mitte väga jämedaid ja jändrikke, siis sobib väiksema jõuga masin väga hästi. Kui on ette näha, et palju tuleb tegemist väga jämedate ja tugevate puupakkudega, võiks ka masin olla vastav.

Milliseid puid eelistada?

Teoreetiliselt on puulõhkumismasinaga võimalik lõhkuda igasuguseid puid. Kui me ei ehita maja, vaid vajame kütet, siis tasuks eelistada puid, millega on hea ringi käia ja mille kütteväärtus on samuti hea. Kui soovime puid lõhkuda kergesti, on mõneks suurepäraseks näiteks saar, kask ja pöök. Mänd kipub põledes sädemeid pilduma, kuid on väga levinud ja ka kerge lõhkuda. Kui te ise saega metsas ei käi, vaid ostate puid tuttavalt või kuulutuse kaudu müüjalt, küsige kindlasti, missuguseid puid tuuakse. Kui saate koormatäie toomingat, siis tunnen teile lõhkumisel kaasa.

Milliseid puid lõhute?

Nagu eespool mainitud, on puulõhkumismasina valimisel väga oluline teada, milliseid ja mis jämedusega puid plaanite lõhkuda. Kui valik langeb kasele, männile vms kergemini lõhutavale puule, mille läbimõõt on kuni 25 cm ja pikkus umbes 50 cm, siis sobivad väga hästi nelja-viietonnise tööjõuga horisontaalsed puulõhkumismasinad.

Kui plaanite lõhkuda jämedamaid kui 60 cm pakke, siis peaksite vaatama 25tonnise tööjõuga masina poole.

Tavaliselt on kasutusjuhendis ka kirjas, kui suuri puid masinaga lõhkuda võib.

Puulõhkumismasinast on palju abi, kui teete ise kütte- või saunapuid. Korralik tööriist teenib teid aastaid ja enamasti on need masinad ka hooldevabad. Ostes tasub eelistada tuntumat kaubamärki ning kindlasti tuleks soetada tööriist selleks ette nähtud kauplusest – nii hoiate kokku enda aega ja probleemide korral säästate ka närve.

 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta