X

Umbrohu tõrjumine muru seest.

18.05 2015 11:38

Päike käib juba kõrgelt ja muru läheb iga päevaga rohelisemaks. Oleme harjunud, et kevadel hakkab rohi pärast lume sulamist haljendama ning üsna pea tuleb käima tõmmata niidumasin ja lopsakat kasvu piirama hakata. Asi, millele keegi üldjuhul tähelepanu ei pööra, on muru sees kasvav umbrohi. Umbrohi ja muru sees? Kas tõesti?

Wolf Garten.jpg

Vastus on loomulikult jah! Muru on spetsiifiline taim, mida külvatakse ja mis vajab suurt hoolt, et saada koduaeda mõnus ühtlane roheline vaip. Kui lasete erinevatel umbrohtudel murus vohada, siis võite üsna pea avastada, et pärast niitmist on raske saada head tulemust ja paljajalu kõndides jääb tihti teravaid oksi jala alla.

Parim, mida saate oma muru heaks teha, on hoida seda elujõulise ja tugevana. Umbrohi ei taha kasvada väga kitsastes kohtades, kus tuleb võidelda ruumi, toitainete, vee ja valguse eest. Seega on vähetõenäoline, et umbrohi paksu ja tiheda rohu sisse trügima hakkab.

Muru hooldamisel on väga tähtis seda õhutada ja vajaduse korral väetada. Kindlasti vajab muru ka piisavalt vett ja valgust. Kastmise eelis on see, et hästi niisutatud pinnases kasvavat umbrohtu on kergem eemaldada ja kaitsevahendiga tõrjuda. Umbrohu kasvu kontrolli all hoidmiseks tuleb muru niita hästi teritatud teraga ja piisavalt kõrgelt. Mida kõrgemad on rohulibled, seda paremini hoiab maapind niiskust.

Kui olete märganud rohu sees kasvamas umbrohtu, siis see on aiapidajale ohumärk. Tegemist võib olla halvasti hoolitsetud või probleemse muruga. Tehke kindlasti selgeks, mis põhjustab umbrohu levikut teie kauni muru sees.

Ka kõige ilusama murulapi puhul võib eeldada, et sinna on ära eksinud mõned üksikud umbrohutaimed. Kõige lihtsam viis nende eemaldamiseks on kaevata umbrohutaimed väikese kühvliga välja ja täita augud mullaga.

Kui taimi on rohkem, võib probleemsetes kohtades kasutada ka selleks ettenähtud vahendeid. Selliste vahendite kasutamiseks on kõige ideaalsem aeg sügis, sest ilma jahenedes hakkab umbrohi oma juurtesse toitaineid salvestama. Umbrohutõrjevahend mõjutab ka juuri ja tagab seega, et umbrohi ei kasva enam tagasi. Enne tõrjevahendi kasutamist veenduge alati, et tegemist on just teie muruplatsil kasvava umbrohu jaoks mõeldud tootega.

Multš on kahel põhjusel väga hea umbrohutõrjevahed. Esiteks, kui te katate palja maapinna multšikihiga, ei pääse päike enam maapinnani, kus umbrohuvõrsed teevad oma esimesi idanemiskatseid. Kui te võtate neilt päikesevalguse, pidurdub umbrohutaimede areng ja neil ei ole jõudu kasvada. Teiseks, paljas maapind on umbrohuseemnetele suurepärane maandumispaik. Multš ei lase umbrohuseemnetel jõuda maapinnani, kus need muidu idanema hakkaksid.

Multši valmistamine on lihtsamast lihtsam ja seda võib iga aiapidaja ise teha. Selleks tuleb orgaanilised aiasaadused lihtsalt kokku koguda ja jätta lagunema. Need lagunevad järk-järgult ja saavad maapinnaga üheks. Purustatud puulehed jms on maapinnale väga heaks multšiks. Kui te lasete näiteks puulehed ja oksad oksapurustajast läbi ning laotate sügisel 2–3 cm paksuse kihina paljale muruplatsile, annab see suurepärase tulemuse. Juba järgmise aasta kevadel saate nautida ilusat ja tihedat murulappi.

 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta