X

Kuidas valida mootorsaagi?

10.12 2014 13:53

Kas toimetate koduaias või käite vahel ka metsas - see on väga oluline küsimus kui asute uut saagi soetama. Üldiselt on nii,  et iga kasutaja jaoks on turul olemas midagi, mis talle omadustelt, kaalult või muudelt tingimustelt teistest paremini sobib.

Mootorsaag (3).jpg

Mootorsaed on viimastel aastakümnetel teinud läbi meeletu arengu, kaasaegsed mudelid on kergesti käsitsetavad, kaaluvad esivanematest vähem ning valik on väga lai. See on muidugi tore, kui sa tead täpselt mida otsid ning millistele tingimustele peaks sinu uus kaaslane vastama. Aga teisalt, kui Sul endalgi pole veel õiget ettekujutust mida võtta, teeb suur valik elu ka keerulisemaks.

Siinkohal tooksingi välja mõned olulisemad asjad, millele tähelepanu pöörata.

Esiteks, ärge ostke saagi ainult töömahu ja lati pikkuse järgi, ehk – kas suurem on parem? Tegelikkuses päris nii ei ole. Suured saed on kohmakamad ja turvaliselt nendega ümber käimine võtab ka tunduvalt rohkem energiat.

Alustage alati sellise otsuse tegemist küsimusega: Mida ma selle saega tegema hakkan?

Kui vastuseks on koduaias okste lõikamine ning võib-olla teinekord saunapuude parajaks lõikamine, siis on kindlasti õigem valik kerge, käepärane ja mugav tööriist. Suur pluss siinkohal on ka see, et need maksavad tunduvalt vähem.

Kujutate end ette tõelise profisaega pirnipuu kuivanud oksa lõikamas?  Eriti veel kui oks asetseb kõrgemal kui 1,5m. See võib üsna tülikas ettevõtmine olla, kas pole?

Teine oluline asi on kindlasti valida tuntud tootja kaubamärk. See on üks põhitõdedest, mille võiks iga tööriista soetav inimene meelde jätta! Asi on selles, et odavatel "no-name" toodangutel üldiselt puudub igasugune järelteenindus. Varuosade saadavus on nõrk ning tihti ei pruugigi neid leiduda.

Kolmas ja võib-olla kõige olulisem on valida saag vastavalt enda oskustele ja võimetele.

Proovige erinevaid saage käes hoida. Asi on selles, et erinevatel saagidel on isemoodi tasakaalustus, käepideme kuju, kaal jms. Saag peab käes tunduma mugav ja käepärane. Katseta erinevate saagidega ja saad aru, mida ma silmas pean. Ära karda poes saagi kätte võtta ja nö „kuiva trenni“ teha. Proovi saagi hoida nii horisontaalselt kui vertikaalselt saega töötamist imiteerides/ justkui päriselt saagides. Kas saag tundub mõnusalt kätte sobivat või on esimene ots liialt raske? Kui keegi ei vaata, proovige ka pea kohalt oksi saagida. Kas ulatud ilusasti gaasi andma? Esialgu võib saega poes vehkimine naljakas tunduda, aga kuna tegemist on tööriistaga, mida kasutate arvatavasti lausa mitmeid tunde järjest, siis on need nüansid vägagi olulised.Mootorsaag 2 (3).jpg

Mootorsaagi käsitledes ei tohi ära unustada, et tegemist on masinaga, millel kümneid teravad hambad tiirlemas ümber pika terasest lati. Kõik see vaid loetud sentimeetrite kaugusel sinu sõrmedest, jalgadest ja teinekord isegi näost. Saag ei tee vahet, kas lõikab puitu või toetub juhtplaat teie jala peale. Kontroll peab alati jääma Teile!

Seega võib öelda, et see on eluliselt tähtis, et saag sobiks Teiega. Pange kätte nahast töökindad ning proovige, kas saate saagi hoida kindlalt? Kas gaasi andmise ajal säilib korralik haare või tekitab see ebamugavust? Kas ulatute saagi välja lülitama, ilma et käepidemest lahti lasete? Kui saete puitu, kas suudate masinat kontrollida kui kett läbi puidu jõuab? Pean siin silmas seda, et kui koormus juhtplaadi tagant kaob, kas sae ots vajub vastu maad või jõuate kindlalt hoida?

 Need küsimused eeldaksid kõik positiivset vastust, kui olete sobiva sae leidnud. Kui asute metsa tegema, aga pole varem saagi kasutanud, soovitan esialgu osta väiksem ja käepärasem mudel. Kerge saega on lihtsam harjutada töövõtteid ning saada kogemusi, et hiljem suurema saega probleemideta toime tulla.

Ketipidur on asi mis tundub meile elementaarne, olgugi, et esimesed saed tehti täiesti ilma nendeta. Ketipiduri ülesanne on ennekõike tagada meie ohutus tagasilöögi korral. Nimelt tagasilöögi korral lükkab käsi automaatselt ketipiduri peale, mis seiskab koheselt ka sae keti. See on üks parimaid leiutisi mis sae juures kunagi tehtud on. Tänapäevastel saagidel on ka inertsiga ketipidurid olemas, see tähendab, et kui saag peaks näiteks maha kukkuma, rakendub ketipidur samuti automaatselt, välistades suurema kahju tekkimise. Turvalisuse kaalutlusel soovitaksin saagi millel on need mõlemad olemas.

Sae kett on peale vaadatuna üsna lihtne ja loogiline, teravad hambad, mis isuga puidust oma osa võtavad. Aga päriselt see nii lihtne ei ole. Näiteks kodukasutaja saagidel on üldiselt kasutusel väikese hambaga ketid. Kette on disainitud selliselt, et nad vibreeriksid võimalikult vähe ja tagasilöögi oht minimaalne. Saeketi juures tuleb meeles pidada ennekõike seda, et ketti peab teritama tihti ka töötegemise vahel. Nüri kett koormab saagi ja võib rikkuda ka juhtplaadi.

Keti juures on oluline ka jälgida, et kasutate kvaliteetset ketiõli. Olen ka ise kunagi lollusest pannud paaki vana mootoriõli, mis aga tegelikkuses ei taga peaaegu üldse mingit õlitust. Asi on eelkõige selles, et õlid on totaalselt erinevad ja teistsugustele nõudmistele vastavad. See ei ole koht, kust raha kokku hoida! Ketiõlide pealevool on tänastel saagidel minuteada kõigil automaatne. Kehtib kuldreegel – paagitäis bensiini kohta kulub paagitäis ketiõli. Samas on teatud saagidel ka ketiõli pealevool reguleeritav. See on vajalik kuivade ja ekstreemsete saagimiste puhul, kus tavalisest õlitusest ei pruugi piisata. Sel juhul peab aga kindlasti meeles pidama, et ketiõli kulub rohkem ja see lõpeb enne, kui bensiin paagis.

Tänapäevastel saagidel kasutatakse üldiselt 2-taktilisi mootoreid. Need eeldavad õliga segatud bensiini, mida tuleb kindlasti meeles pidada. Variant on osta valmis 2-taktilise bensiini, kuid teadaolevalt on ka nendega vahetevahel probleemi olnud. Kõige kindlam on segu teha ise kasutades kvaliteetset 2T mootoriõli. Kergeim on aga osta valmis bensiin.

Spetsiaalset 2-Takti õli lisatakse bensiini sisse suhtega 50:1, ehk siis 5L bensiini kohta 100ml õli. Kui on raske täpselt mõõta, siis soovitan õli lisada pigem veidi rohkem kui vähem, kuigi kumbki pole päris hea. Kindlasti tasub meeles pidada, et õliga segatud bensiini ei tohiks jätta kauaks seisma. Tehke korraga niipalju segu, kui plaanite päeva-paariga ära kulutada

Mootorite valikul on üks olulisemaid asju võimsus. Suure kaalu ja madala võimsusega saag ei ole just parim valik. Populaarsemad saed on ennekõike väiksemate mõõtude ja kaaluga saed, millest on suuremad võimsuse näitajad kätte saadud. Olles algaja mootorsaagide teemal, soovitan kindlasti vaadata kergema ja nõrgema sae poole, sest peremees peab tööriista valdama, mitte vastupidi. Olulisem kui hobujõud on sae jõumoment nende pöörete juures, kus saag reaalselt tööd teeb(saed). Vähe kasu on suurest võimsusest maksimaalsetel pööretel, kui tegelikkuses saagi kasutades me kunagi neid ei saavuta.

Kui saagi hakkab tõenäoliselt kasutama ka mõni vanem inimene või naisterahvas, on kindlasti abiks kergkäivitusest. Kõikidel saagidel seda peal ei ole, seega tasuks kindlasti seda üle küsida.

Lühidalt sai nüüd saagide valiku kriteeriumeid selgitatud, kui olete juba aiatehnika kauplusesse läinud, et omale sobivat mudelit välja valida, ärge häbenege küsida! Kõik meie eksperdid on valmis teid ka kohapeal nõuga aitama, et saaksite endale täpselt sellise mudeli, mida vajate.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta