X

6 Sammu ideaalse jõulukuuseni

30.12 2014 11:52

Tänapäeva kiire elutempo juures on paljud inimesed läinud lihtsama vastupanu teed ja soetanud endale jõuludeks kunstkuuse. Siiski leidub endiselt ka neid, kelle arvates jõulupuu peab olema elav kuusk. Aga kuidas saada kuusepuu, mis peaks vastu pikad pühad ega kuivaks kiiresti ära? Järgmised kuus sammu aitavad teil jõuda täiusliku kuuseni ja säilitada teda pühade vältel kaunina.

 

  1. samm – puu valimine

Puu peab olema terve ja ilus, ilma kuivanud oksteta. Parim koht, kust kuusk soetada, on kas otse metsast või linnast väljas asuvast kasvandusest. Mida kauem puu on juurtega maas, seda värskem ta on ja seda kauem ta kestab.

Puud valides vaadake nii paljusid variante kui võimalik. Kuivanud okkad näitavad, et puu ei ole enam parimas vormis. Puu värskuse kontrollimiseks silitage õrnalt käega mööda oksi ja veenduge, et okkad ei pudene kohe laiali. Kui okkad on elastsed ja püsivad okste küljes, on tegemist hea puuga.

  1. samm – asukoha valimine

Kuusk peaks toas asuma kohas, mis on eemal lahtisest tulest või kütteallikatest. Vastasel korral hakkab puu kiiresti kuivama ja võib tekkida ka süttimisoht. Kuuskedele sobivad paigad on toanurgad, sest seal on puul toetuspinda, kui ta peaks ümber kukkuma.

Kui soovite kuuske kaunistada elektrituledega, peate asetama kuuse pistiku lähedale. Kui see ei ole võimalik, kasutage pikendusjuhet. Sellisel juhul veenduge, et juhe ei tekita kukkumisohtu.

Kuusealune põrand katke vaiba või spetsiaalse alusega. See kaitseb põrandat pudenevate okaste ja veepritsmete eest ning pakub lisaks ka silmailu.

  1. koht – puu paigaldamine

Valmistage ette puutüvi. Lõigake väikse käsisaega puutüve otsast ära 1,5–2,5 cm pikkune seib. See tagab puule vee kättesaadavuse. Ärge lõigake puutüve otsast V-kujuliseks ega puurige sinna auke, sest need viisid ei suurenda veeimavust, vaid muudavad puu ebakindlaks. Kindlasti ei tohi kasutada lõikamiseks kiiret elektrisaagi, sest selle tera läheb kuumaks ja kõrge temperatuur kuivatab kuuse tüveosa veekanalid. Puu ei suuda siis enam vett imada. Kõige paremini sobib käsisaag või ketiga mootorsaag.

Puu tuleb paigaldada kaheksa tunni jooksul pärast puutüve otsa lõikamist, sest nii kaua püsib ta uut vett saamata värskena. Kuusk ei tohi kunagi kuivama jääda. Puu võib paigaldada poodides müüdavatesse spetsiaalsetesse jõulupuu hoidjatesse või asetada kive täis ämbrisse (pange puu ämbrisse ja täitke ämber kividega). Mõlemasse tuleb lisada ka vett. Puu paigaldusviisile vaatamata tuleb alati kontrollida kuuse stabiilsust ja jälgida, et tüveots ei oleks kohe vastu anuma põhja, sest siis ei saa puu hästi vett kätte.

  1. samm – puu kaunistamine

Enamiku jaoks on jõulupuu kaunistamine kõige nauditavam osa. Samas ei tohi ära unustada ka puu ohutust. Kuusk ei tohi mitte mingil juhul olla tuleohtlik. Kontrollige elektritulede juhtmete ja pirnide korrasolekut. Veel tuleb meeles pidada ka lemmikloomade ja väikeste laste olemasolu – õrnemad ehted paigutage puu tipupoole.

  1. samm – puu eest hoolitsemine

Puu jaoks on kõige tähtsam vee kättesaadavus. Kuusk „joob” pärast paigaldamist eriti kiiresti ja vett tuleb lisada tihedamini. Hiljem vajab puu vett kord päevas. Paljud soovitavad lisada veele aspiriini või mõnd gaasilist limonaadi, et hoida puud kauem värskena.

Aeg-ajalt tuleb kontrollida ka kuusevaigu olemasolu. Kuusk võib eritada vaiku, mis voolab teie mööblile ja kahjustab seda. Samuti tuleb iga päev pühkida kokku langevad kuuseokkad. Kui teil on väikseid lapsi või lemmikloomi, võivad okkad neile ohtlikud olla.

  1. samm – kuuse lahkumine

Pärast pühi tuleb kuusk välja viia. Et kuusepuu on põhimõtteliselt pühendanud teile oma elu, tuleb tagada ka tema korralik ärasaatmine. Puu tuleb viia kompostihunnikusse või kui teil on oma aed, võite hoida puud kevadeni seal ja siis pidulikult ära põletada.

 

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta