Igakevadiste tööde hulka kuulub kindlasti ka viljapuude ja marjapõõsaste tagasilõikamine. Siinkohal ei hakka me lahkama erinevaid töövõtteid, vaid heidame pilgu hoopis erinevatele oksalõikuritele.
Üldiselt tasub valida võimalikult väike tööriist, mis töö probleemideta ära teeb, sest mida suurem ja robustsem tööriist on, seda raskem on sellega ümber käia. Suurema õunapuu okste lõikamiseks tuleb teinekord mööda tüve ka üles turnida. Siis tuleb kasuks, kui kaasavõetud tööriist on kompaktne, kerge ja mahub näiteks vöö vahele pista.
Oksalõikuritel eristame üldiselt kahte liiki terasid.
Vaheliti terad on mõeldud ennekõike elusate okste lõikamiseks. Vaheliti terade eripära seisneb selles, et terad liiguvad teineteisest mööda, mis teeb lõike täpsemaks. Samuti on võimalik selliste oksakääridega lõigata oksi puutüvele või hargnemiskohale lähemalt, nii et tüügast peaaegu ei jäägi.
Oksalõikurid, millel kasutatakse alasiga terasid, on mõeldud ennekõike kuivanud okste lõikamiseks. Alasiga terade eripära seisneb selles, et tegelikult on tegemist ühe lõiketeraga. Alumine osa on, nagu nimigi ütleb, alasi eest. See meenutab natuke kirve ja paku koostööd. Selliste kääridega on mugavam lõigata jämedaid oksi, sest käärid ei hakka suure lõikekoormuse tõttu peos kaldu vajuma. Lõiketulemuse suureks erinevuseks on see, et alasiga kääridega ei saa teha lõiget päris tüve või hargnemiskoha ligidalt ja nii jääb oksast alati väike tüügas püsti.
Kääre valides tuleb kindlasti mõelda, kumma käega pigem lõigatakse, sest kääre tehakse erinevaid. On nii parema- kui ka vasakukäeliste oksalõikureid.
Suuremate, kahe käega töötamiseks mõeldud lõikurite jaoks pakutakse mitmesuguseid lisatarvikuid. Üks tavalisemaid on teleskoopkäepidemed. See tähendab, et jämedama oksa lõikamiseks võite jõuõlga pikendada sellega, et pikendate käepidemeid. Lõikevõimsuse suurendamiseks leidub ka ülekandesüsteeme. Eri tootjatel on need lahendatud eri moodi, aga tööpõhimõte on kõigil sama. Jämedama oksa lõikamisel korrutatakse jõudu teatud koefitsiendiga, mis küll teeb lõikamise aeglasemaks, kuid tunduvalt jõulisemaks.
Mida veel kääre valides võiks tähele panna? Väikestel oksakääridel on pea alati olemas vedru, mis taastab algasendi ja kergendab uue lõike tegemist. Minul on selle vedruga paar korda suhted keeruliseks läinud, kui olen pidanud seda muru seest taga otsima. Kas asi on minus või kääride ehituses, ma ei tea, aga see väike vedru on tõesti tüütu tegelane. Selle vastu on mõni tootja ka rohtu leidnud – nimelt on vedru peidetud kääride sisse ja isegi parema tahtmise juures ei ole võimalik seda ära kaotada.
Kvaliteetseid oksalõikureid otsides võiksite küsida müüjalt ka seda, kas terad on vahetatavad ja pingutatavad. Iga tööriist ju kulub ja on hea, kui seda saab vajaduse korral uuendada või reguleerida.
Oksalõikus on omaette teadus ja kindlasti tasub meelespidada - oksakääre ja -lõikurite terasid tuleb puhastada ja desinfitseeirda, et vältida taimehaiguste levitamist ühelt taimelt teiselt. Seniks aga soovin edu uute oksalõikurite valikul. Jätke meelde tarkusetera: parem osta üks kord, aga korralik tööriist.