X

Kuidas hoiustada murutraktori akut talvel

10.12 2014 15:02

Talve lähenedes on loomulik, et paljud suvised aiatööriistad lähevad väljateenitud talvepuhkusele. Sellised tööriistad nagu rehad ja labidad tuleks lihtsalt puhtaks pesta ja kuurinurka tõsta. Kui aga jutt läheb motoriseeritud seadmetele, nagu muruniiduk ja murutraktor, siis on tegemist juba rohkem. Varem olen rääkinud üldiselt toimingutest, mida tuleks enne talve kindlasti ära teha, ja miks. Nüüd pööraksin tähelepanu konkreetsemalt akule.

Aku.jpg

Kui hoiate murutraktorit külmas kuuris, kus temperatuur langeb talvel madalatesse miinuskraadidesse, on väga oluline aku eest hoolitsemine. Kui lükkate traktori lihtsalt kuuri, siis on suur tõenäosus, et kevadel võtit keerates ei tule sealt piiksugi. Halvemal juhul võib traktori aku olla pragunenud ning happeline vedelik mööda traktori keret alla jooksnud ja seda korrodeerinud.

Põhjus on väga lihtne: tühi aku ei ole külma eest kaitstud. See tähendab, et kui aku on tühi ja seisab külmas, võib akus olev vesi külmuda. Külmunud vesi paisub ning surub aku korpusesse mõrad.

Mida siis teha?

Kui on olemas soe koht, kus akut talvel hoida, siis tasuks aku traktorilt eemaldada. Sooja koha all pean silmas ruumi, kus temperatuur ei lange miinustesse. Kui olete aku eemaldanud, võtke tavaline söögisooda ja segage seda veega suhtes 1 : 3. See tähendab, et kolme osa vee kohta panete ühe osa soodat. Selle lahusega võite pesta akuraami, mis on traktori küljes. Kui aku on millalgi hapet eritanud, siis just selle lahusega saate neutraliseerida metalli pinna ning kindlustada end ebameeldiva üllatuse vastu.

Sama lahusega võite vajaduse korral ka akuklemmid ning traktori aku juhtmete klemmid ära puhastada, tagades seeläbi hea kontakti. Kui olete klemmid puhastanud, kandke peale spetsiaalset akuklemmi määret. Seda peaksite leidma igast aiatehnikapoest.

Kui aku põrandale seisma jätate, soovitan aku ja põranda vahele panna puuplaadi. Olen täheldanud, et mingil põhjusel on betoonpõrandal seisva akuga rohkem probleeme kui puuplaadil hoitavaga.

Enne seisma jätmist laadige aku kindlasti täis ning hea oleks laadimistsüklit korrata talve jooksul üks-kaks korda.

Kui aku eemaldamine ei ole hea variant või puudub soe koht, kus akut hoida, soovitan soetada endale akulaadija/säilitaja. Tegemist on ääretult mugava seadmega, mis pikendab ühe väikese aku kasutusiga tunduvalt. Kui kasutate akulaadijat/säilitajat, tuleks aku juhtmed lahti ühendada. Hea oleks need vajaduse korral eelkirjeldatud viisil ära puhastada. Kui see on tehtud, ühendage akulaadija juhtmed polaarsuse järgi, see tähendab, et plussklemmi külge läheb akulaadija plussjuhe ja miinusklemmi külge miinusjuhe. Kui olete veendunud, et juhtmed on õigesti ühendatud ja igasugune lühistamine välistatud, võite pistiku seina torgata ning rahumeeli traktori talvituma jätta.

Akulaadija/säilitaja hoiab automaatselt akul silma peal ega lase sellel tühjeneda. Seega saate kevadel traktori muretult käivitada ega pea kulutama enam aega aku laadimisele või uue aku otsimisele. Arvestades seda, et selline laadija maksab tänapäeval aku hinna, kuid pikendab selle kasutusiga märkimisväärselt, võite juba ühe talvega raha tagasi teenida. Harvad ei ole juhused, kus kevadel ostetud traktor jäetakse talveks seisma ning järgmisel kevadel käivitamine enam ei õnnestu, sest aku on omadega läbi.

 

OptiMate3+1200.jpg

 

Akulaadija/säilitaja

Kokkuvõte

1) Kui võimalik, eemaldage aku traktorilt.

2) Puhastage juhtmed ja klemmid korrosioonist söögisooda ja vee lahusega.

3) Laadige aku täis ja asetage sooja ruumi. Ärge pange akut betoonpõrandale, vaid asetage lauajupp alla.

4) Korrake laadimistsüklit talve jooksul üks-kaks korda.

5) Käivitage kevadel traktor.

Või

1) Ühendage aku juhtmed lahti, puhastage juhtmed ja klemmid.

2) Ühendage akulaadija akuga ning seejärel ühendage seade vooluvõrku.

3) Käivitage kevadel traktor.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta