X

Robotid niitma?

10.12 2014 14:57

Tehnikaajastu, kus me elame, on tõesti väga põnev. Iga päev võib tuua juurde uusi huvitavaid seadmeid. Viimase aja üks popimaid leiutisi muruniitmise vallas on kindlasti iseniitev muruniiduk. See on väike vahva „lammas”, mis niidab teie muru iseseisvalt ega vaja pidevat järelevalvet. Aku tühjenemise korral oskab masin ise laadimisjaama suunduda ja täis akuga jälle murulapile naasta.

Robotniidukeid leidub turul väga erinevate hindadega, mistõttu on hea täpselt teada, millist mudelit ja miks valida.

Esiteks hinnake, kui sile või konarlik on teie murupind. Tegelikult suudab enamik robotniidukeid ebatasasusega toime tulla, seega ei pea murulapp olema peegelsile. Samuti suudavad robotid manööverdada ümber basseinide, puude-põõsaste ja muude takistuste.

Landroid2.jpg

Kui suur on murupind?

Iga muruniiduki kohta kehtib sama reegel – niidumasina lõikesuutlikkus peab olema vastavuses niidetava murupinnaga. Robotniidukeid leidub erinevaid, alates 300–500 m2niitvatest ja lõpetades 4000–5000 m2 niitvatega. Kui soetate liiga väikese lõikesuutlikkusega niiduki, jõuab rohi ühes muruplatsi servas kasvada juba liiga pikaks, seni kuni masin alles teises servas niidab – tulemus on murupind, mis pole just kõige siledam.

Kas murulapil on „mägesid”?

Teine oluline nüanss, mida tuleks jälgida, on see, kas murupinnal on järsemaid tõuse ja langusi. Nimelt on osa robotniidukeid mõeldud ennekõike siledale maapinnale, teised aga suudavad ronida üles lausa 30kraadistest tõusudest.

Robotniiduki võimalused

Robotniidukite erinevused ilmnevad ka akude kestvuses ja mis isegi olulisem – laadimistsükli pikkuses. Nimelt varieeruvad laadimisajad paarist tunnist lausa 24 tunnini. Pidage silmas, et robotist niidumasin töötab aeglasema tempoga kui inimese lükatav niiduk, seepärast arvestage kindlasti, et pikad laadimistsüklid ja reaalne niiduaeg oleksid murupinna niitmiseks piisavad.

Robotniidukite töötsüklid erinevad samuti. On masinaid, mis niidavad ühe laadimisega 60–70 minutit, kuid on ka selliseid, mis niidavad lausa 6–7 või rohkem tundi, enne kui vajavad taas laadimist.

Veel olulisemaid nüansse robotniidukite juures:

  • Kallimatel mudelitel võib olla nutisüsteem, mis suudab tuvastada ka muru kasvamise kiiruse ja selle järgi reguleerida automaatselt niidusagedust. See on kasulik näiteks vihmastel perioodidel, kui rohi kasvab väga kiiresti.
  • Enamikul täisautomaatsetel muruniidukitel peaks olema ka juba vihmaandurid. See annab vihmasajust kohe märku, nii et masin katkestab niitmise ja naaseb laadimisjaama.
  • Osa robotniidukeid on üsna massiivsed, teised aga ei kaalu peaaegu mitte midagi. Seda tuleks silmas pidada, kui plaanite niidukit näiteks suvekoju või maale vanemate juurde viia.

Hooldus

Tegelikult on selliste niidukite hooldus üsnagi lihtne. Mootoriõli ei pea vahetama, sest seda seal ei ole, nagu ka õhufiltrit. Tegemist on ju elektrimootoriga. Samuti ei ole tarvis tühjendada kogumiskotti või puhastada murulappi niidetud rohu vaaludest. Enamik tootjaid soovitab vahetada robotniidukil terasid kord hooaja jooksul ja see on ka suuresti kõik, mis tuleb lisaks tavapärasele pesule-puhastamisele teha.

Üldiselt müüakse meil robotniidukeid kaheaastase garantiiga, kuid võib leida ka näiteks kolmeaastase garantiiajaga masinaid.

Aia ettevalmistamine robotniiduki jaoks

Kui olete valinud uueks niidumasinaks roboti, on aeg teha ka ise koduaias mõned sammud, enne kui „elukas” lahti lasta.

  • Olgugi et enamik robotniidukeid tuvastab kokkupõrkel objektid ning muudab seejärel suunda, soovitaksin ära korjata väikesed mänguasjad, aiavooliku ja muud sarnased esemed, mis võivad niidukile jalgu jääda.
  • Kui aias on suuremaid auke või lohke, täitke need, sest robotniiduk ei ole tõenäoliselt selliste üllatustega rahul.
  • Kui robotniiduk vajab aiapiirdekaablit, siis tasuks selle paigaldust planeerida. Küsige edasimüüjalt illustreerivat plaani, kuidas ja mil moel tuleks kaabel aeda paigutada, nii et lõiketulemus oleks parim.

See on robotniiduki valimisel lühidalt kõige olulisem. Kindlasti üritame suve poole ette võtta ka ühe päris roboti ning analüüsida natuke rohkem, millega tegu ja mis „karul kõhus”.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta