X

Aiatehnika eluea pikendamise saladused

10.12 2014 14:21

Kindlasti on iga aiapidaja kokku puutunud mõne muruniiduki või trimmeriga, mis jonnib ja jonnib ning korralikult tööd ei tee. Kui olete masinaga pool päeva võidelnud, annate alla ja viite selle remonti. Nädala pärast masinat kätte saades ja omajagu raha välja käies kuulete spetsialisti mainimas, et kõik see oleks olemata jäänud, kui vaid oleksite õigesti oma tööriista hooldanud.

WalkBehindMowers_961x427px.jpg

On palju asju, mille vastu me ei saa, ja tõesti juhtub, et masin puruneb vaatamata heale hooldusele, aga seletan siin siiski lahti mõned lihtsad ja olulised nõksud, mis võivad aiatehnika eluiga tunduvalt pikendada.

Alustuseks õlivahetus. Ei pea olema teadlane, et saada aru, et õli on mootori jaoks sama tähtis nagu inimesele õhk. Ilma õlita ei tööta mootor üle 5–10 minuti. Pärast seda kuulub ta lihtsalt vanametalli hulka. Et seda ei juhtuks, kontrollige alati enne mootori käivitamist õlitaset ja vajaduse korral valage õli juurde. Sellest vist ei räägita eriti, aga tegelikult ütleb pea iga mootoritootja, et see tegevus on NÕUTUD enne iga käivitamist. Mõeldakse muidugi, et seda tuleb teha pärast seismist, näiteks hommikul, kui masina garaažist välja ajate. Õli kontrollige alati sirgel tasapinnal, soovitatavalt garaaži põrandal. Sedasi on näit võimalikult täpne. Ei juhtu midagi, kui õlitase on natuke (paar millimeetrit) maksimumist üle, aga kehvem on lugu siis, kui see jääb paar millimeetrit allapoole miinimumi märki. Õlitaseme kontroll ei võta palju aega, aga hoiab ära suured probleemid.

Teine soovitus, mis võib natuke tüütumalt kõlada: peske masinat. Muruniidukid lausa kisendavad: palun pese mind pärast niitmist! Asi on selles, et märg murukiht hoiab niiduosas väga palju niiskust. Kui rohtu maha ei pese, kuivab masin pikka aega ja selline niiske keskkond ei mõju ühelegi metallile hästi. Olen näinud kümneid, kui mitte sadu niidukeid, mille korpus on läbi roostetanud. Ja selle põhjus seisnebki eelkõige masina hooletusse jätmises.

Kolmandaks nimetaksin bensiini kasutamist. Iga niiduhooaja alguses veenduge, et kasutate värsket bensiini. Meil tanklates müüdavad bensiinid ei ole üldiselt mõeldud pikaajaliseks hoidmiseks, see tähendab, et kaks-kolm kuud seistes võivad nende omadused muutuda. Olen mitu korda näinud, et muruniiduk või trimmer, mis sügisel töötas laitmatult, enam kevadel lihtsalt ei käivitu. Abiks oli bensiinivahetus. Selle jutu juurde sobib nimetada veel üht väikest nõksu, kuidas masina tööiga pikendada. Kui vähegi võimalik, kasutage iga kord kogu masinas olev bensiin ära. Kui on olemas kütusekraan, keerake see hetk enne töö lõppu kinni ja laske masinal senikaua töötada, kuni karburaator on tühi. Miks? Väga lihtsal põhjusel. Bensiinides sisaldub vähemal või rohkemal määral vaikaineid, mis seistes eralduvad. Mida kauem bensiin seisab, seda rohkem selliseid jääke võib tekkida. Väga palju karburaatori probleeme tekibki selle pärast ja tihti lõpevad need uue karburaatori soetamisega.

Neljandaks leidke kord aastas aeg, kus viite masina hooldusesse, või kui olete tehnikainimene, vaadake ise masin üle. Kindlasti vahetage õli ja kontrollige filtreid. Mootoritootja kasutusjuhendi järgi vaadake ja vahetage ka küünlaid ning kontrollige klapivahesid. Kasutage alati kvaliteetset õli ja kvaliteetseid filtreid. Odavad asjad ei ole ilma põhjuseta odavad.

Ma pole kindel, kas peaksin seda eraldi ütlema, aga teen seda siiski. Üks suuremaid vigu, mida inimesed teevad, on see, et nad kasutavad oma tööriistu asjadeks, milleks need ei ole ette nähtud. Nad ostavad multšiga muruniiduki, aga kevadel, kui muru mühinal kasvama hakkab, viivitavad ja ootavad … „Küll ma siis niidan, kui muru põlvini.” Lõpuks pisikese multšiniidukiga heinamaale põrutades avastavad aga, et masinal on hing kinni. See ei ole õige! Kõige õigem on masinat kasutada siis, kui tajute: mul on veel varu! Nii et ärge laske murul kasvada põlvini, niitke pigem tihedamini – nii saate ju ka ilusa murulapi.

See reegel kehtib iga tööriista kohta. Universaalsed asjad on, nagu nad on, aga üldiselt on iga töö jaoks oma riist. Jätke see lihtne tõde endale meelde ja teie elu on tunduvalt muretum.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta