X

Murutraktori õlivahetus

10.12 2014 15:08

Kõik sisepõlemismootoriga töötavad muruniidukid ja murutraktorid vajavad õlitamist. Usun, et nii mõnigi lugeja on omal nahal tundnud, mis juhtub siis, kui mootoris ei ole õli. Peaaegu alati tähendab see uue mootori soetamist, sest vanast ei saa enam asja, või läheb remont kallimaks kui uus mootor. Õli põhilised ülesanded mootoris on jahutamine, määrimine/õlitamine ja ka pesemine. See tähendab seda, et kui mootoris on õlikogus liiga väike, jahutatakse halvemini ka mootorit ja see võib palavate ilmadega kergesti üle kuumeneda.

Murutraktor.jpg

Igaüks saab hoolitseda selle eest, et tema muruniiduki või murutraktori mootor kestaks kaua ja töötaks probleemideta. Selleks on vaja regulaarselt õli vahetada, sest õli pesemisomadused eemaldavad mootori sisemusest tahma jms mustuseosakesi ja need seonduvad õliga. Ajapikku saab õli „täis” ega pese enam uut mustust ära. Ka määrdeomadused muutuvad järjest kehvemaks.

Tavaliselt soovitatakse mootoris õli vahetada iga 25 tunni tagant, kui mootoril puudub filter, ja 50 tunni tagant, kui mootor on varustatud õlifiltriga. Eriti karmides tingimustes tuleb õli vahetada tihedamini (väga tolmused töötingimused, eriti kuumad ilmad jms). Minimaalselt tuleb õli vahetada vähemalt kord aastas. Kontrollige õlinivood ENNE IGAT KÄIVITUST. Vajaduse korral valage õli juurde. See on normaalne, et õlikogus mootori põlemise tagajärjel väheneb.

õlivahetus.jpg

Kui kätte on jõudnud aeg õli vahetada, siis on selleks kaks võimalust.

A) Viige murutraktor aiatehnikaekspertide töökotta

või

B) Proovige ise õli vahetamisega hakkama saada.

Variant B ei ole ülemäära keeruline ülesanne ja kes tahab ise käed mustaks teha, siis allpool on toodud lühike õpetus.

Vajaminevad asjad: õli, kalts, õlianum vana õli jaoks, väljalaskevoolik, õlifiltri võti.

  1. Kontrollige kasutusjuhendist mootorisse kallatavat õlikogust ja sobivat õlimarki. Üldiselt kasutatakse SAE 30 õli suvehooajal ja SAE 5W-30 õli talvel. Enamasti kulub ühe murutraktori mootorile ligikaudu 1,5 liitrit õli.
  2. Kõige parem on õli mootorist välja lasta siis, kui mootor on soe. Selle põhjus on lihtne: töösoe õli on tunduvalt vedelam kui külm. Seega vahetage õli kohe pärast muru niitmist või laske mootoril enne õlivahetust mõni minut töötada. Parkige traktor tasasele pinnale, näiteks sissesõiduteele. Suretage mootor välja.
  3. Pühkige traktori kapott liigsest sodist puhtaks või veelgi parem, peske traktor ära.
  4. Võtke õli jaoks piisava suurusega anum. Sobib näiteks 2,5 liitri suurune klaasipesuvedeliku kanister või spetsiaalne õli väljalaske anum. Asetage selle alla omakorda suur kalts või majapidamispaber, et õlitilgad maapinda ei määriks.
  5. Keerake õlivarras lahti ja eemaldage. Seejärel leidke üles väljalaskekork – tavaliselt asub see mootori küljel. Olenevalt traktorist ja õli väljalaskekorgi asukohast võib vaja minna pikendusvoolikut, mille saab korgi otsa lükata.
  6. Kui anum on paigas ja te olete kindel, et väljavoolav õli jookseb õigesse kohta, siis keerake korki vastupäeva ja tõmmake natuke enda poole, kuni õli voolama hakkab.
  7. Oodake, kuni õli on täielikult mootorist välja voolanud. Kui teil ei ole kiiret, siis võite lasta sel nõrguda umbkaudu 30 minutit.
  8. Õlikorgi sulgemiseks lükake see sisse ja pöörake kellaosuti suunas.
  9. Kui traktoril on olemas õlifilter, siis selle eemaldamiseks keerake filter vastupäeva lahti. Õlifilter võib päris tugevasti kinni olla ja siin võib vaja minna spetsiaalset võtit või tugevat kätt. Õlifilter tuleb visata ohtlike jäätmete kogumiskohta. Mitte mingil juhul ei tohi vana filtrit visata olmeprügisse. Uue filtri paigaldamisel määrige tihendiosa õliga kokku. See kindlustab, et tihend ei saa pingutamisel viga. Kui olete filtri käega vastu korpust keeranud, siis on pingutamiseks vaja teha veel umbes pool pööret, mitte rohkem.
  10. Nüüd tuleb mootor värske õliga täita. Kui kasutusjuhendis oli kirjas, et mootorisse läheb 1,5 liitrit õli, siis valage kindluse mõttes algul sisse natuke üle liitri ja kontrollige õlivardalt, kas on vaja juurde kallata. Alati on lihtsam juurde valada kui vähemaks võtta. Kui mootoril on õlifilter, siis tuleb pärast maksimaalse õlinivoo saavutamist panna mootor natukeseks ajaks tööle, lasta sellel siis veidi pikemalt seista ja kontrollida uuesti õlinivood. Seda tehakse sellepärast, et osa õlist on alati ka filtri sees ja see muudab õlivarda näitu.

Kui te järgite neid lihtsaid nõuandeid, saate kindlasti ka ise õli vahetamisega hakkama. Kui õlifiltrit ei saa kätte või te ei soovi ise käsi määrida, pöörduge aiatehnikaekspertide poole, kes vahetavad õli ära kiiresti ja vilunult.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta