X

Kas kvaliteettööriistad õigustavad oma nime?

02.03 2015 16:45

Aednikke on erinevaid – mõned on jõukamad, teised tagasihoidlikuma sissetulekuga. Mõni tegeleb aiaga iga päev, teine paar korda aastas. Seega on ka aednike vajadused erinevad. Need, kes ei tegele aiandusega väga tihti, ei vaja kalleid profitööriistu ja saavad hakkama ka mõnevõrra soodsama labidaga. Tulihingelisemad tegelejad aga peavad küll oma pilgu väärtuslikumate tööriistade poole pöörama. Mäletan endagi kogemusest, et koju soetati igal talvel uus lumelabidas, mõnikord läks neid vaja lausa mitu. Asi ei olnud selles, et lund oleks olnud ilmatuma palju, vaid pigem selles, et odavad lumelabidad läksid kergesti katki. Ma usun, et meie peres kulutati odavatele tööriistadele kokkuvõttes rohkem raha, kui kulunuks siis, kui oleksime kohe hea tööriista ostnud.

Mida pakub kvaliteettöörist?

  • Tugev, korralik, kõrgklass, kvaliteetne, eeskujulik – kõik need on sõnad, millega te ilmselt supermarketist ostetud tööriistu ei kirjeldaks. Kvaliteettööriista jaoks on see kirjeldus täpselt sobiv.

 

  • Iga aiatööriista süda on materjal, millest see on valmistatud. Kui enamik tööriistade valmistajaid otsib kõige odavamaid ja õhemaid materjale, mis on nendele endile kõige kasulikumad, siis kvaliteettööriistade valmistajad kasutavad ainult kõige kvaliteetsemaid metalle ja plaste ega hoia selle koha pealt kokku. Peale selle otsivad nad käepidemete jaoks kõige tugevamaid puitmaterjale ja kulutavad palju raha tööriista ergonoomikale. See muudab tööriistad vastupidavaks ja tugevaks.

 

  • Aiatööriista kvaliteeti saab hinnata ka firma nime järgi. Usaldusväärsemad on kindlasti need firmad, kes on tegelenud asjaga juba mitme põlvkonna jooksul. See näitab, et nad tõesti teavad, mida teevad. Tuntumad kaubamärgid, näiteks Wolf Garten, on tööriistu valmistanud juba 20. sajandi algusest saadik.

 

  • Palju kallimatel aiatööriistadel on kas eluaegne garantii või vähemalt on see pikem kui 5 aastat. See tähendabki, et valmistatud on võimalikult vastupidavad tööriistad, mida ei pea igal hooajal ümber vahetama ja et ka tootja ise on selles kindel.

 

  • Kvaliteettööriistad on alati niimoodi disainitud, et oleks mugav töötada. Nende puhul ei pea rakendama liigset jõudu, sest tööriista kuju on täpselt selline, et sellega on kõige kasulikum töötada.

 

  • Tihtipeale on kallimate tööriistade eelis ka see, et neid on võimalik parandada – näiteks oksakäärid, millel saab teri vahetada, või vuugipuhastushari, millele on võimalik uued harjased osta.

Kokkuvõttes võib öelda, et kvaliteettööriist on põlisele aednikule odavam kui tavatööriist. Esialgu tuleb küll veidi rohkem maksta, aga kuivõrd see tööriist kestab kauem ja teda saab vajaduse korral parandada, ei ole tarvis igal aastal uue tööriista otsingule siirduda. Peale selle on korraliku tööriistaga toimetamine mõnusam ja ka töötulemused on paremad.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta