X

Kuidas pinnast istutamiseks ette valmistada

07.04 2015 09:28

Viletsa või liiga õhukese mulla kasutamine on üks suurimaid vigasid mida algajad aednikud teevad. Enne kui üldse midagi istutada, tuleks peenrad mulda kobestades selleks ette valmistada. See ettevalmistustöö kinnitab küllusliku ning maitsva saagi.

Mulla kobestamist ei tohiks ka liiga vara alustada. Muld peab olema kuiv, vastasel juhul võib selle kaevamine mulda tihendada või struktuuri kahjustada. Kuidas öelda, kas muld on kobestamiseks valmis? Võta peotäis mulda ning pigista seda – see peaks purunema, mitte mudapalli moodustama.

Pinnase ettevalmistamisel järgi neid samme:

Kaeva sügavale.

Kui on plaanis kasvatada olulisi juurvilju (kartulid, porgandid jne.) peaks üsna sügavalt kaevama, lillede ja kergemate taimede puhul piisab vähemast. Mida sügavamale suudad kaevata, seda parema pinnase struktuuri valmistate taimedele ette. Võite kasutada ka mullafreesi abi, mis suudab hõlpsasti kaevuda mitmekümne sentimeetri sügavusele.

Väeta, väeta ja väeta.

Lisa ohtralt orgaanilisi aineid. Proovi kasutada komposti, kuivanud lehmasõnnikut, purustatud lehti, hästi kõdunenud hobusesõnnikut või segusid. Kui su aed juhtub olema õnnistatud viljaka pinnasega siis orgaaniliste ainete lisamine on vähem oluline, kuid enamus pinnaseid vajaksid siiski vähemal või rohkemal määral väetamist. Väetis tuleks segada mullaga pooleks, 50-50.

Pinnas võib kohati olla ka väga happeline, liivane või lihtsalt taimede kasvatamiseks vilets. Väetise puhul on hea, et see suudab muuta ükskõik millist pinnast viljakamaks. Iga kasvuperioodi alguses tuleks vana väetis uue vastu välja vahetada, kuid seda võib ka tihemini teha.

Ehk siis on vana ja teada-tuntud "maa kaevamine" õigustatud tegevus ning lisaks tasub kohe samal ajal ka mulda väetisega kostitada. Nii tagate endale viljaka pinnase ja lopsaka saagi.

Väetiseks sobivat kompostmulda saab ka ise hõlpsasti teha, loe sellest lähemalt siit: http://www.aiatehnikaeksperdid.ee/artiklid/head-kompostimulda-saab-kui-jargida-neid-lihtsaid-nippe- 

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta