X

Lumesahk vs lumefrees?

10.12 2014 14:14

Lumelabidast on kõrini, aga saju lõppu ei paista kuskilt? Mida nüüd peale hakata, kas sammuda poodi, astuda lumepuhuri maailma või hoopiski tõsta garaaziuks ja suvine muruniiduk sahaga õnnistada?

See küsimus on kindlasti käinud läbi paljudest peadest ning õiget vastust sellele vist ei olegi. Üheltpoolt öeldakse, et muruniitmiseks on niiduk ja lumekoristuseks lumepuhur. Aga mida arvata lumesahaga murutraktorist tavalise lumepuhuri vastu? Uurime järgi.

Lumepuhurite teemas saime teada, et olemas on põhiliselt kahte erinevat tüüpi puhureid. Et võrdlus väga kummaliseks ei läheks, võtame siitpoolt vaatluse alla kahesüsteemse ja korraliku töölooma, töölaiusega vähemalt 60cm.

Lumesahk, mida traktoritele pakutakse, on üldiselt töölaiusega 100-120cm. Kuidas siis võrrelda 60cm laiust lumepuhurit pea kaks korda laiema töölaiusega lumesahaga? Väga lihtne, olgugi, et lumesahk on laiem, on tema suurimaks nõrkuseks see lumevall mille ta endale ette lükkab. Murutraktorite kerge kaalu pärast juhtub tihti nii, et vall muutub saha ees niivõrd suureks, et traktori rattad hakkavad tühja käima ning seisate kohapeal.

Murutraktoriga lume lükkamisel on väga oluline, et oleksite järjepidav ning lükkaksite lund piisavalt tihti ja ei laseks hangedel kerkida liiga suureks. Samuti tekitab probleeme sulalumi, mida on tunduvalt raskem lükata. Lume lükkamiseks tuleb traktori vedavatele ratastele peale panna ka lumeketid, et haarduvust veelgi parandada.

sahk.jpg

Lumepuhuri väiksema töölaiuse korvab see, et puhuriga viskate lume vajadusel kasvõi naabri aeda. Ehk siis lumepuhur teisaldab lume teie teerajalt minema ning üldiselt ei teki probleeme vedavate rataste pidamisega vms. Muidugi siin peab ka jälgima natuke, et ei laseks lumehangedel kasvada meetriseks, sel juhul on ka lumepuhuriga omajagu nikerdamist  - kuid kindlasti vähem kui traktoriga.

Lumepuhuri juures üks suuremaid miinuseid on tema hind. Korraliku lumepuhuri, mis ka suurema lumega toime tuleb, hind jääb suurusjärku 2000€. Samal ajal on lumesahk koos kettidega u 400€. Vahe on märgatav eksole? Muidu nagu polekski hullu, aga lumepuhur jääb ju talvel seisma, seega siin on mõttekoht... Samas pakutakse ka murutraktorile lumepuhurit, mille hinnaklass samuti 1800-2000€ ning temal töölaiust juba üle meetri. Kui teil on murutraktor/raider juba olemas ja lumekoristuspinda parajalt palju, soovitangi vaadata lisavarustusena lumepuhurit. Eraldi lumepuhuri eeliseks jääb siin vaid see, et temaga on võimalik puhastada ka kitsamaid kõnniteesid ning suvel võtab garaazis vähem ruumi...

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta