X

Missugune õli aiatehnika mootorisse?

10.12 2014 14:17

Kõik tublid aiapidajad, kes sügisel oma masinate eest hoolt kandsid ja mootoriõli ära vahetasid, võivad muretult uuele hooajale vastu minna. Neil, kes aga selle töö kevade peale jätsid, soovitan kindlasti järgmine artikkel läbi lugeda.

Aiamasinates kasutame mitmesuguseid õlisid ja määrdeaineid. Et teid mitte ära ehmatada, kirjutan esialgu ainult olulistest punktidest – asjadest, mida iga aiapidaja võiks oma masinate kohta teada.

Seguõli ECHO Power Blend 1L, doseeritav pudel.jpg

Õli ostes tuleb järgida mootoritootja soovitusi. See info peaks olema iga seadme kasutusjuhendis kirjas. Kui olete selgeks teinud, millistele põhinõudmistele õli peab vastama, tuleb tähelepanu pöörata viskoossusklassile.

Erineva viskoossusega õlid on mõeldud toime tulema erisugustes tingimustes. Üldiselt märgitakse viskoossust tähtede ja numbrite kombinatsiooniga nagu SAE30, SAE40, SAE10W30 jne. SAE näitab standardit: Society of Automotive Engineers. Numbrid aga näitavad viskoossusklassi. Number, millele järgneb W (Winter), näitab omakorda viskoossust talvistes oludes.

Et asja paremini mõista, toon näiteks mootoriõli SAE10W40.

See õli vastab suvisele õlile SAE40, kuid sellel on ka külmakindla õli SAE10W omadused. Seega võib seda kasutada aasta läbi. Õlid, millel ei ole W-tähte, on ainult suveõlid. Palun ärge kasutage neid talvel.

Numbrite loogika on õlidel niisugune: mida väiksem number on enne W-tähte, seda „vedelam” on see õli külmades oludes – kannatab rohkem miinuskraade.

Mida suurem number on aga lõpus, seda kõrgemat temperatuuri see õli kannatab ilma õlikilet katkestamata. Meie näites on 10W talvine viskoossusklass (40 on suvine).

Muruniidukites kasutatav õli on üldiselt viskoossusega SAE30. Seda ei soovita mingil juhul kasutada näiteks lumefreesi või murutraktori mootoris talvistes oludes, sest sellel ei ole üldse mingisugust külmakindlust. Selline õli muutub miinuskraadidega põhimõtteliselt tahkeks vahataoliseks olluseks. Talveks valige SAE10W30 või SAE5W30 õli.

Õli valimisel on abiks ka järgmine tabel:

 

index.138.jpg

Kahetaktiliste mootorite puhul on õlidega majandamine vaata et veelgi tähtsam. Kui muruniidukis kasutada ebakvaliteetset või nõuetele mittevastavat õli, ei juhtu paari töökorraga midagi. Kui aga mootorsaes või trimmeris kasutada kehva õli, võib mootor üsna kiiresti kinni joosta.

Pahatihti levinud arvamus, et õli on õli, ei pea paraku paika. Kes vähegi oma masinatest hoolib ja soovib neid pikki aastaid kasutada, valigu kindlasti tuntud kaubamärgi õli! See ei tähenda, et tundmatud margid on tingimata kehvad, aga tõenäosus kehva õli otsa sattuda on kindlasti suurem kui näiteks Valvoline’i õlisid kasutades.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta