X

Muruniiduki ja -traktori ettevalmistused talveks

08.10 2015 11:33

Sügis on kätte jõudnud ning õige pea tuleb muruniidukid ja –traktorid talvekorterisse panna. Selleks, et uuel hooajal saaks probleemivabalt alustada niitmisega, tuleb hooaja lõpus oma niidukeid hooldada. Praktika näitab, et üheksal juhul kümnest ootavad kevadel ees probleemid, kui niiduk sügisel hooldamata lihtsalt talveks kuuri lükatakse.

 

Korralik pesu

Tegelikult peaks niidukit pesema alati pärast niitmist, aga tihti tundub see tüütu ja jääb tegemata. Enne talve aga on tingimata vaja niidumasin pealt ja alt põhjalikult puhtaks pesta, sest rohumahl on happeline ning mõjub kahjulikult muruniiduki metallosadele. Olete kindlasti näinud niidukeid, mille mootor töötab nagu kellavärk, aga rattad vajuvad laiali ja kere küljest pudeneb tükke. See on tavaline nähtus, kui niidukit ei pesta. Seega kulub niidumasinale enne talve ära üks korralik pesupäev, kuid masin tuleb pärast kindlasti ära kuivatada. Kasutage selleks näiteks lehepuhurit, millega vesi maha uhta.

 

 

 

 

Õlivahetus

Kindlasti soovitame ära vahetada mootoriõli. Selle põhjus on lihtne – õli muutub töötades happeliseks ja imab endasse ka niiskust. See tähendab, et vana ja kasutatud õli, mis mootorisse pikalt seisma jääb, võib mootori sisedetailidele palju pahandust teha. Seepärast on alati kindlam vahetada niidumasina õli ära just sügisel, vastu talve.

NB! Kui plaanite murutraktorit ka talvel kasutada, siis tuleb kindlasti sisse valada talveõli 10W30 või 5W30

 

Bensiin

Suvel tihedasti muru niites ei tule aiapidaja tavaliselt selle pealegi, et bensiin, mida masinasse valatakse, võib mingisuguseid probleeme tekitada. Aga tegelikult ei ole tanklabensiin ette nähtud pikaajaliseks säilitamiseks ja see kaotab seistes oma omadused. Nii võib talv läbi paagis seisnud kütus olla kevadeks „lahtunud” ega suuda mootorit enam käima tõmmata. Teine levinud probleem on kütuse vaigustumine, mis tekitab karburaatorisse sadet, ummistades imepeeni kanaleid ja põhjustades omakorda tõrkeid masina töös. Selliste probleemide vältimiseks on kaks soovitust. Kõigepealt soovitame kulutada paagi tilgatumaks ehk siis lasta mootoril nii kaua töötada, kuni see välja sureb. Nii ei jää bensiin kuskile seisma ja kogu kütusesüsteem on kuiv. Teise variandina soovitame sügisestel niitmistel kasutada kütusestabilisaatorit ja valada niidumasinat seisma jättes kütusepaak stabilisaatoriga bensiini täis. See peaks oluliselt selliste probleemide teket vähendama, sest stabilisaatoriga bensiin on värske 4–5 kuud ega vaigusta karburaatorit.

 

Aku

Murutraktorite probleemiks on tihtipeale ka aku, mis kipub talvel seistes tühjenema ega pruugi enam kevadel „ellu ärgata”. Kõige lihtsam ja töökindlam on kasutada spetsiaalset akulaadijat-säilitajat. Selline seade laeb aku täis ja jälgib, et aku oleks pidevalt laetud olekus. Sedalaadi seadmed on tänapäeval kõikjal müügil ja nende hind ei ole ka eriti kallis, arvestades uue aku hinda. Kui teil aga on juba tavaline akulaadija olemas, siis võite teha nii, et eemaldate aku murutraktorilt ja toote selle sooja ruumi (ruum, kus temperatuur ei lange alla nulli). Kui te hoiate akut kuivas ja soojas ruumis, laadige seda talve jooksul 2–3 korda ja te võite kindel olla, et aku on kevadel nagu uus. Igal juhul ei tasu jätta akut niiduki või traktori peale. Keerake alati juhtmed klemmide küljest ära, puhastage neid võimaluse korral traatharjaga ja kandke peale akuklemmi määret. See hoiab neid oksüdeerimise eest.

 

Terad

Olgugi et niidukit talvel ei kasutata, soovitame ühtlasi üle vaadata ka niiduterad. Tõenäoliselt on need niitmisest nüriks muutunud ja vajavad teritamist. Kui teil endal vajalikud oskused puuduvad, siis paluge terad ära teritada. Et need seistes korrodeeruma ei hakkaks, kandke peale õhuke kiht multisprei õli. See on hea nipp niiskusetõrjeks, sest multisprei õlid on üldiselt hästi „õhukesed“ ehk väikese viskoossusega ja hoiavad hästi niiskust eemale.

Kokkuvõttes võib öelda, et midagi eriti keerulist niidutehnika talvitumiseks valmistumisel ei ole. Igaüks võiks selle aja leida ja oma muruniiduki eest sügisel hoolt kanda. Nii on kevadel rõõm suur, kui niiduk kuurist võttes hõlpsasti käivitub ja te saate esimesed tiirud kevadpäikese all muretult ära teha. Kes ei tunne ennast niidukiga toimetades kindlana, võiks sügisel ära kasutada aiatehnikaekspertide rahulikumat aega ja viia niiduki mõnda remonditöökotta ülevaatuseks. Sealsed spetsialistid oskavad teha kõike, et teie niiduk käivituks kevadel probleemideta.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta