Igal lumerohkemal talvel on paljudes koduhoovides ja linnatänavatel põrisemas lumepuhurid, mis veel mõned aastad tagasi olid Eestimaal üsna haruldased. Aeg liigub edasi ja ka meie majapidamistes on see tööriist muutunud üsna tavaliseks abimeheks. Tehnika arenguga üritavad ka puhurite tootjad kaasas käia ja nii pakub Cub Cadet juba mitmendat aastat turul kolmeastmelist lumepuhurit. Võtamegi luubi alla, mis on temas erilist ning kas see võib tõesti anda meile eelise.
Kui tavapäraselt on lumepuhurid olnud kas ühe- või kahesüsteemsed, siis uus kolmesüsteemne on sammuke edasi. Ei tasu arvata, et 1 + 2 võrdubki kolm ehk siis oleks tegemist kahe eelneva mudeli hübriidiga. Tegelikult on see aga kahesüsteemse lumepuhuri edasiarendus.
Tavapärane kahesüsteemne lumepuhur sai oma nime kahe eraldiseisva tehnilise lahenduse poolest. Nagu nimigi ütleb, on tegemist kahe erineva süsteemiga, mis täiendavad teineteist. Lumepuhuri kolu sees on eest vaadates näha horisontaalselt asetsevat rootorit. See koosneb küll kahest erinevast osast, kuid tööülesanne on üks – tõmmata eesolev lumi sisse ning suunata keskele kokku.
Keskel, kuhu lund suunatakse, asub väljaviskerootor. Tema ülesanne on puhtalt lume välja viskamine nii suure kaarega kui võimalik. Midagi keerulist siin ei ole. Kogu süsteem töötab tavaliselt rihmülekandega ning õigustab end päris hästi ka paksema lume korral. Probleeme võib tekkida sulalumega, aga see on paratamatu, sest märg lumi on raske, kleepub kõikjale ja ei lendu väga hästi.
Kuhu siis kolmas „aste“ lumepuhuril paigutatakse? Siin on Cub Cadeti insenerid leidnud kaheastmelise lumepuhuri suurima miinuse – kui murrate sisse paksu lumevalli, siis võivad horisontaalselt asetsevad rootorid küll tõmmata lume väljaviskerootorini, kuid neil ei ole suutlikkust suurest lumevallist jõuga läbi minna.
Nüüd tuleb appi kolmas rootor – tegemist on justkui puuriga, mis asetseb masina sissevõtuava keskel ja sõna otseses mõttes puurib end jõuga ka suurde valli sisse. Nii näeb välja tööjärjekord kolmeastmelisel puhuril. „Puuriv“ rootor purustab lumehange ja surub end jõuga lumevalli, põhjustades selle murenemise ja vajumise. Horisontaalselt asetsevad rootorid koondavad alla vajunud ja pehmendatud lume keskele kokku, kust väljaviskerootor viskab hõlpsasti lumejoa „korstnast“ välja.
Tehniliselt on asi väga lihtne ja kolmeastmeline puhur ei ole kapriissem kui kaheastmeline. Põhjus on lihtne, kolmanda rootori tarbeks ei ole eraldi rihma või eraldi suuri süsteeme. Kõik on tehtud väga kompaktseks ja töökindlaks.
Tootja lubab selle võimsa masinaga kuni 30% kiiremat lumekoristust. Kui elate kohas, kus lumerohked talved pole haruldased ning lumepuhuri soetamine on plaanis, soovitame kindlasti uut Cub Cadeti lumepuhurit kaaluda.