X

Aiapritsidest

10.12 2014 14:55

Iga aiapidaja töövahendite hulka kuulub kindlasti mõni prits, mida kasutatakse viljapuudele putukamürgi kandmiseks. Saab ka ilma, kuid sellisel juhul ei tohiks imestada, kui sügisel hõre saak vastu vaatab. Viljapuude pritsimiseks on tänapäeval olemas väga mitmesuguseid lahuseid, mis vähendavad kahjurite hulka ja seega suurendavad teie saagi rohkust.

Mesto prits.jpg

Pritse on mitut tüüpi: 1) survega töötavad, 2) vooliku otsa käivad, 3) elektrilised ja 4) pihustiga käsipritsid. Uue pritsi ostmisel on kõige olulisem valida niisugune, mis sobib täielikult teie vajadustega. Kui pritsimist on palju, siis ei ole väikese paagiga käsipihusti päris õige töövahend. Pidev lahusepaagi täitmine võtab aega ja muutub kiiresti tülikaks, mis tähendab, et võite pritsimisest üsna pea tüdineda.

Sobiva pihusti valimisel kehtib üks rusikareegel. Üheliitrise paagiga pritsist piisab 20 ruutmeetri suuruse aialapi omanikule – niisiis kümneliitrise paagiga pritsi võiks soetada inimene, kellel on umbes 200 ruutmeetrit aeda.

Käsipritsid, mis on ette nähtud peos hoidmiseks, sobivad üldiselt kuni 1,5 meetri kõrguste puude-põõsaste jaoks, või kui kasutajal endal pikkust rohkem, siis ka natuke kõrgemate jaoks. Käsipritse on hea ja kerge kasutada, nende mahutid on üldiselt 0,5–2 liitri suurused, mistõttu need sobivad eriti hästi väikese aia pidajaile, kellel ei ole suuri ja kõrgeid viljapuid.

Survepritse on samuti erinevaid. On selliseid, mille töösurve on kolm baari. Sellised pritsid on mõeldud väikese või keskmise suurusega aia tarbeks. Suurem surve ja vooliku otsas asetsev pihusti võimaldab pritsida kolme-nelja meetri kaugusele-kõrgusele. See on juba sobilik suuremate viljapuude pritsimiseks ja suurem lahusepaak (5–10 l) annab ka piisava varu. Sellised pritsid võiksid olla aiapidajal, kelle maalapp on 10–200 m2.

Järgmine aste on suuremad survepritsid. Kusjuures lahusepaagi maht on ka neil tavaliselt 5–10 liitrit, aga töösurve ligikaudu kaks korda suurem – kuus baari. Selline prits on mõeldud juba kõrgete puude ja põõsaste pritsimiseks. Selle tööulatus võib olla kuni kuus meetrit.

Kui aiapinda on palju ja pritsimisele ei soovita väga palju aega kulutada, soovitan soetada sellise töövahendi, mille paak käib selga. Tavaliselt on sellistel aiapritsidel paak 15–20 liitrit ning sangad võimaldavad paagi selga võtta nagu koolikoti. Selline prits tagab kasutusmugavuse just seetõttu, et saate keskenduda pritsimisele, ilma et peaksite pidevalt paaki täitmas käima. Samuti ei ole tarvis paaki käe otsas vedada, vaid see püsib mugavalt seljas, nii et raskus jaguneb ühtlasemalt.

Kokkuvõtteks võib öelda, et pritsi valides lähtuge ennekõike sellest, kui kaugele ja kõrgele soovite lahust pihustada. Kui teil on madalad põõsad ja puud, mida ei plaanigi suuremaks lasta kasvada, siis sobib teile tõenäoliselt käsiprits. Kui viljapuid on rohkem, eelistage pritsi, millel paak suurem, sest pidev täitmine võtab oma aja ning tüütab kiiresti ära. Suurema õunaaia või kõrgete puude omanikud vaadaku kõrgsurvepritside poole (töösurve umbes kuus baari). Kui pritsimist on väga palju, on olemas suurte paakidega (15–20 l) pritse. Nende suurem pluss on see, et paak käib mugavalt selga ega sega puude ja põõsaste vahel liikumist – te ei pea käe otsas midagi tassima, saate rahulikult jalutada.

Lõpetuseks üks väike, kuid kasulik nõuanne: alati, kui aias pritsite, tehke seda allatuult ehk laske tuulel kanda pritsitavat lahust viljapuude või põõsaste poole. Vastutuult pritsides saate suurema osa lahusest endale kraesse.

Lõpetuseks tuletan taaskord meelde - soetades endale aiatööriista, eelistage korralikumat ja kvaliteetsemat kaupa odavatele.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta