X

Elektrilised muruniidukid

15.12 2014 09:50

Tavapäraste muruniidukitega võrreldes on elektrilised ja akuga niidukid kindlasti kergemad käsitseda ning ka ülalpidamiskulud on väiksemad. Elektrilisel muruniidukil ei ole vaja tavapärast hooldust: ei pea vahetama mootoriõli või õhufiltrit. Piisab tera teritusest ja üldisest puhastamisest iga niidukorra järel.

Elektrilise niiduki poole tasub vaadata siis, kui niitmist on vähe ja muru ei ole väga pikk, sest sellisel niidukil on tavaliselt mõnevõrra nõrgem mootor. Suure muruplatsi omanikul on elektrilise niidukiga üsna tüütu toimetada. Juhtmega niiduki puhul peaks varuma ka piisavalt pika pikendusjuhtme, millega saaks kogu muruplatsile ringi peale teha. Niites tuleb olla väga ettevaatlik, et kogemata üle pikendusjuhtme ei sõidaks – võite isegi arvata, mis siis juhtub. Akuniidukiga peab jällegi silmas pidama, et aku tööaeg on piiratud ning täislaadimiseks kulub tavaliselt tunduvalt rohkem aega kui tühjenemiseks. Variant on muidugi soetada veel üks aku – siis saate ühega niites teise laadima panna. Seda nippi kasutatakse väga tihti väiksemate akutööriistade, trellide jms puhul.

Elektriline niiduk.jpg

Elektriliste niidukite kasuks bensiinimootoriga vendade kõrval räägib muidugi kergem kaal. Üldiselt võib arvestada, et elektriline niiduk on bensiinimootoriga mudelist umbes kaks korda kergem. Juhtmega niiduk on kõige kergem, sellele järgneb akuniiduk, mille teeb raskemaks – kuigi mitte eriti palju – just seesama akupatarei.

Mulle meeldivad elektrilised niidukid ennekõike sellepärast, et nad teevad palju vähem lärmi. Ma ei ütleks, et päris linnulaulu saab nautida, aga lähedal seisva inimesega kannatab rahumeeli juttu rääkida. Palju on võrreldud elektrilise niiduki tekitatud mürataset tolmuimeja omaga. Selline niiduk on väga mõnus, kui elate tihedama asustusega alal ja soovite teinekord laupäeva varahommikut niitmisega alustada. Võite kindlad olla, et naabrid on rõõmsad ja tülisid naljalt ei teki.

Lisaks vabanete muruniiduki käivitamisega seotud probleemidest. Kui bensiinimootoriga niiduki käimatõmbamine võib mõne inimese jaoks olla tõsine harjutus, siis elektrilise niidukiga saavad kõik hakkama – vajutage ainult nuppu ja niitmine võib alata.

Samuti jääb ära bensiiniga jahmerdamine. Ei ole tarvis hoida kanistrit garaažis ega taluda paagi täitmisel ebameeldivat bensiinilõhna. Peale selle on elektrilistel masinatel oma eelis panipaigas, sest väiksem niiduk võtab loomulikult ka talvitudes vähem ruumi.

Üldiselt võiks elektrilist või akuga niidukit kaaluda siis, kui niidetavat pinda on kuni 1500 m2. See on piisavalt väike ala, mis peaks enamikule akuga niidukitele jõukohane olema. Kindlasti soovitan akuniiduki soetamisel uurida, kas saab juurde osta ka lisaaku. See võib alguses tunduda tarbetu kulutus, kuid natuke nadi oleks ka siis, kui murulapist jääks 20 m2 niitmata selle pärast, et aku sai tühjaks. Akuniidukite suurimad eelised – vähene müra, lihtne käivitus ja kerge kaal – teevad sellised niidukid väga ahvatlevateks eriti vanemate inimeste või suvilaomanike jaoks, kellel on tarvis niidukit vedada.

Usun, et akuga tööriistade areng on alles algjärgus ning tulevikus hakkame üha enam nägema seadmeid, mis kasutavad just elektrimootoreid ja akusid. Üha enam jälgivad ka tootjad, et üks aku sobiks sama tootja eri seadmetele. See tähendab, et saate näiteks muruniiduki aku panna trimmerile või vastupidi. Nii võib teil olla mitu seadet ning üks-kaks akut, mida saate vajadust mööda kasutada iga seadme juures.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta