X

Hobujõud või cm3? Mida vaadata?

10.12 2014 14:11

Kindlasti on tähelepanelikumad aiatehnika huvilised avastanud, et ära on kadumas mootorite pealt viited võimsusele HP või KW. Asemel on tulnud mingid kummalised numbrid 305cc, 597cc või mõni muu mittemidagi ütlev number.

Mispärast see siis sedasi on? Tegelikult on asi üsna lihtne. Nimelt, kui kasutuses olid hobujõud või kilovatid, siis märgiti mootorile alati maksimaalne võimsusenäitaja. See on elementaarne, läbi selle said mootorivalmistajad enda toodetele ilusamaid numbreid peale lüüa ning kallutada klienti.

Probleemiks sai aga see, et maksimaalne võimsus saavutati tavaliselt tunduvalt kõrgematel pööretel, kui see näiteks murutraktoril turvalisuse pärast lubatud. Kui nüüd murutraktori peal oli selle mootori pöördeid vähendatud näiteks 5500rpm pealt 2500rpm peale, siis vähenes ka võimsus tuntavalt. Vaatame tabelit:

206400_d4.jpg

Siit on selgesti näha, et mootori maksimaalne võimsus 2500rpm juures on ligikaudu 8,5HP, kuid pöörete kasvades ka number kasvab. Mootorivalmistajate mängude keelustamiseks jõuti otsusele, et mootoril ei näidata mitte enam maksimaalset võimsust võid hoopiski töömahtu kuupsentimeetrites (cm³ või ccm). Teise olulise näitajana tuuakse kohati välja ka jõumoment Nm. See näitab siis mootori võimekust „tööd teha“. Mida suurem number, seda rohkem koormust mootor suudab taluda.

Raske on öelda ccm järgi täpselt mis võimsusega mootor on, sest ühe töömahuga mootor võib olla erinevatel tootjatel teistsuguste näitajatega. Õnneks on aiatehnika mootoritel siin erisused väikesed ning valides mootorit töömahu järgi on raske ämbrisse astuda.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta