X

Lumepuhurite lisad

10.12 2014 14:12

Tänapäeval pakutakse nii muruniidukitele, lehepuhuritele kui ka mootorsaagidele kõiksugu lisavarustust, mis teeb meie elu lihtsamaks ja/või ohutumaks. Sama kehtib lumepuhurite kohta. Tootjad arendavad üha enam juurde erinevat lisavarustust, mis ühest küljest on mõeldud kliendi meelitamiseks, kuid teisalt mängib väga palju rolli masina kasutamise juures pikemas perspektiivis.

AmbitionSF76E (1).jpg

Võtame vaatluse alla enamlevinud lumepuhurite lisaseadmed, mida pakutakse nii ühe- kui ka kahesüsteemsetele masinatele.

Enimlevinud on elektriline starter bensiinimootorite puhul. Olgugi, et kaasaegsed mootorid on kergesti käivituvad, võib käre pakane nöörist tõmbamise ebamugavaks muuta. Sellisel puhul on elektristarter kindlasti mugav ja praktiline. Hiljem kui töösooja masina „töömaal“ seisma jätate, on seda juba nöörist kerge käivitada. Muret võibki teha esimene start suurte külmadega. Elektristarterid lumepuhuritel on üldiselt 220V pealt ning on ühendatavad tavalisse elektrivõrku. Kui ostate puhuri elektristarteriga, soovitan juurde vaadata pikendusjuhtme mis on ühe otsaga. Vt pilti.

Teise olulise lisana võib vaadata trossiga pööratavat lumesuunajat. See on siis toru mille abil saate välja visatava lume suunda seada ilma, et peaksite masinat seisma jätma. Esialgu võib jääda mulje, et tegemist on vähetähtsa nüansiga, kuid kui vähegi rohkem manööverdama peate, tasub selline mugavus end kuhjaga ära. Nimelt kui lumepuhuri ringi pöörate, peaksite ka lumesuunaja seadma teisele poole – ei ole ju väga mõistlik äsja puhastatud platsile värskelt lund peale loopida.

Raskemate lumepuhurite juures tasub kindlasti kontrollida, kas masinal on olemas pööramist kergendav nö sidur. See peaks olema väikene hoob käepideme allservas, mõlema käe juures. Nimelt vabastab selline süsteem ühe vedava ratta veojõust ning see võimaldab 100kg kaaluvat töölooma hoopis kergemalt ümber pöörata. Ühesüsteemsetel masinatel puudub vedu ja nad on väga kerged, seega nendele sellist lisa ei pakuta. Kusjuures olen saanud ka infot masinate kohta, millel on automaatne keeramise abi – masin ise tunnetab ära kui soovite paremale või vasakule keerama hakata ning vastavalt sellele rakendab ise veorattal sidurit.

Midagi, millele võiks veel tähelepanu pöörata kui Teie õueala on tihti täis tuisanud või on talvel harjumuseks saanud kõrged hanged. Tegemist on hangelõikuritega. Need on mõlemal pool lumepuhuri koda asuvad vardada, mis ulatuvad tunduvalt kõrgemale puhurist endast. Nende ülesanne on „lõigata“ kõrget lumehange ning langev lumi kukub puhurile otse ette, kust ta siis järgmise hooga kohe minema lennutatakse. Tihtipeale on need lõikurid ka reguleeritava kõrgusega.

Kahesüsteemsetelt puhuritele pakutakse ka käesoojendusi. Peaaegu iga inimene, kes on pidanud õues -25C temperatuuriga millestki pikalt kinni hoidma võib öelda, et olgu kindad kui head tahes, külm tikub ikka näpistama. Selle vältimiseks on osadel puhuritel juba standardina käepideme soojendused peal. Ei maksa ka heita meelt, kui Teie puhuril neid ei olnud, sest üldiselt pakutakse neid ka lisavarustusena, mida saab juurde osta. Küsige lähimast aiatehnika kauplusest, nemad oskavad kindlasti nõu anda.

Tuled. Jällegi üks lisa, mis esmapilgul ei pruugi tähtis tunduda, aga arvestades talvist päevavalguse aega, siis on üsna tõenäoline, et mingitel ajahetkedel jääte oma lumekoristusega pimeda peale.  Siin on palju abi töötuledest mis masina küljes. Kusjuures mina isiklikult soovitaksin isegi mitte ostes sellele tähelepanu pöörata vaid hiljem tuled lisada, tänapäevane tehnoloogia on niivõrd arenenud ja LED valgusteid me teame ju kõik. Selle 12V juures mis lumepuhurite valgustid üldiselt töötavad näitab LED tunduvalt võimsamat valgust ja koormab see juures mootorit vähem. Siin tuleb muidugi silmas pidada, kas mootoril on peal mingisugune voolu generaator  või mitte. Kui juba valgusti küljes on, siis on generaator kindlasti. Kuid kui olete soetanud sellise, millel ei ole – siis LED lampi kasutades võib väga edukalt hakkama saada akutoitel lampidega.

Lumepuhuritel on tihti kaasas tugevast plastikust tööriist, millega saab puhastada ummistusi. Palun jätke meelde kaks asja! Esiteks – ÄRGE mitte kunagi puhastage seadet käega, ei rootori vahelt ega mujalt. Teiseks – enne puhastamist jätke mootor seisma!

Kahesüsteemsete puhurite juures tasub vaadata ka seda, kas veo ja lumerootori aktiveerimist on võimalik hoida töös ühe käega? Näeb see välja tavaliselt selliselt, kus esialgu tuleb mõlema käega vajutada hoovad alla vastu käepidet ning kui nüüd ühe käe üles tõstate, siis masin töötab edasi. See jätab teil ühe käe vabaks, millega saate sõidu pealt muuta lumeviskaja suunda või lehvitada naabrimehele, kes lumelabidaga hange kühveldab :) 

See oleks siis lühidalt kokku võetud erinevatest lisadest lumepuhuritele, tõenäoliselt täieneb see nimekiri aja jooksul veelgi. Kindlasti sooviks ka kõiki lisasid eraldi järgi proovida ning vaadata kas ja kui palju üks või teine elu mõnusamaks teeb.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta