X

Lumepuhuritest lähemalt

10.12 2014 14:01

Lumepuhurite müük eestis on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud. Võib isegi öelda, et veel mõned aastad tagasi võis selliseid imeloomi näha väga harva ning pigem oli see erandiks. Täna võin julgelt väita, et paljud inimesed on lumelabida valud seljataha jätnud ning suurema saju korral võtavad appi hoopis tõsise tööriista – puhuri!

Lumepuhur 2.jpg

Kui kaalute alles lumepuhuri ostmist, siis tahaksin teile natuke lahti seletada mida tasub jälgida ja missuguseid puhureid meil üldjoontes turul pakutakse.

Kindlasti olete märganud, et puhureid on erinevaid. On väiksemad, mida peab lükkama ja on suuremad, mis sõidavad ise. Suures osas me lahterdamegi puhurid kahte klassi. On olemas ühesüsteemsed ja kahesüsteemsed puhurid.

Ühesüsteemseteks nimetame masinat, millel on üks lumerootor, mis samaaegselt pehmendab ja viskab lund. Sellistel seadmed on tavaliselt väiksemad ja neil ei ole vedavaid rattaid. Nagu võite arvata, sobivad need pigem kergema ja õhema lumega võitlemiseks. Samas on nendega kergem manööverdada. Suure plussina tooksin välja selle, et ühesüsteemsetel puhuritel on lumerootorid kummiservadega ning need puhastavad tee asfaldini puhtaks. Seda suured masinad ei tee vaid jätavad 2-3cm lumekihi maha. 

Cub-Cadet-Snow-Thrower.jpg

Kahesüsteemne lumepuhur

Kahesüsteemsed lumepuhurid on juba vedavate rataste või lintidega, nende töövõimekus on tunduvalt efektiivsem, seda tänu suuremale lumekogujale. Lumekoguja on tehtud suurem, sest kahesüsteemne nagu ka nimi ütleb omab kahte eraldi rootorit. Üks rootor on sarnane ühesüsteemsele puhurile, pehmendades lund ja tõmmates seda lumekogujasse. Teine rootor asub lumekoguja taga otsas, ning vastutab ainult lume väljaviske eest. Tänu sellele, on niisugused puhurid suutelised toime tulema tunduvalt paksema ja ka sulalumega. Lisaks kergendavad vedavad rattad oluliselt lumehangede rammimist. Arvestades et tõsised tööloomad kaaluvad üle 100kg, siis neid tagant lükata ei oleks väga mõistlik. Nagu eelmises lõigus välja tõin, siis on üheks suurimaks miinuseks kahesüsteemsel lumefreesil see, et ta ei võta lund päris maapinna ligidalt. Võite muidugi proovida ja katsetada, aga see lõpeb tõenäoliselt vigastatud rootoriga. Paar cm lund mis maha jääb, võite ka harja või luuaga ära pühkida, mind isiklikult see ei ole segama jäänud.

Valikut tehes tuleb eelkõige enda vajadused ja võimalused üle vaadata. Lumefreesi ostes teete investeeringu aastateks ning korralik tööriist peab kaua vastu. Kindlasti soovitan vaadata tuntud kaubamärke ning tasub ka ostukohast üle küsida, kas ka nemad pakuvad järelteenindust. Paljud supermarketid küll müüvad lumepuhureid, kuid hilisema teenindusega on asi natuke keeruline.

Nagu iga tööriist vajab ka lumepuhur iga-aastast hooldust. Minu soovitus on õlivahetus teostada enne, kui masina suveks seisma jätate. Samuti paagist vana bensiin välja valada ja karburaator tühjaks käia lasta. See vähendab tunduvalt karburaatoriga seotud probleemide teket.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta