X

Varakevadised toimetused koduaias

13.03 2015 07:32

Kevad on õhus ning aiatöödega võib algust teha juba märtsikuus. Isegi kui sügisel  sai aed ning peenrad ilusti ära koristatud, on seal siiski palju teha ka varakevadel. Märtsi ilmad võivad olla väga ebameeldivad, kuid üksikutest päikselistest päevadest piisab, et ära teha vajalikud toimetused ja ettevalmistused.  Siiski peaks ära mainima, et märjal peenral ei tohiks kõndida, kuna see surub pinnase kokku ning kaotab ära maapinnas oleva taimedele vajaliku õhu.  Enamik töid, mida varakevadel peaks tegema, on väga edukalt võimalik teha peenraradadelt või peenarde kõrvalt.

 

 

Puude kontrollimine. Enne kui puudele lehed tekivad, on hea kõik puud üle vaadata. Suurema oksalõikuse aeg võib küll varieeruda olenevalt puu liigist, kuid alati võib mõned väiksemad kuivanud, hõõrdunud või katkised oksad ära lõigata.

Taimede lõikamine. Seda tuleks teha kuu keskpaiku, kuna vanad ja kuivanud varred ning õied kaitsevad taime eospesa külma eest. Seega pärast öökülmade lõppemist on parim aeg alustada taimede lõikamisega.

Äärestamine. Nüüd, kui maa on pehme, on hea aeg peenarde äärestamiseks. Lihtne on kaevata ning muru tuleb hõlpsasti välja. Kaevata tuleks ümber peenra piirijoonte, et peenardele jääks ilus sirge äär. Muld ja muru tuleks visata komposti või biolaguneva prügi hulka. Samal ajal peab jälgima, et umbrohtu ei oleks ning kui juhtub mõni juba olema, tuleks tõmmata need välja. Loodusliku sibula välja kitkumisel jälgi, et midagi sellest mulda alles ei jääks.Vastasel juhul ta kasvab suuremana tagasi. Ning ära kunagi viska seda komposti!

Väetamine. Väetamiseks sobivad õitsemist soodustavad väetised, st väetised, kus on rohkem kaaliumi, fosforit ja mikroelemente. Lämmastikväetistega ei maksa liialdada, nad soodustavad küll lopsakat taimekasvu, kuid vähendavad õitsemist. Väetamisel tuleb jälgida kindlasti pakendil olevaid tootjapoolseid juhiseid ning enne väetamist veenduda, et muld oleks märg. Kui väetada kuivas mullas olevaid taimi, võivad viimase juured saada põletada ning taim jääda kiratsema.

Kevad on aiapidajale tore ja ka kiire aeg. Hea on alustada peale pikka talve lihtsamate aiatöödega, et end juba õigele lainele seadistada. Enam pole kaua jäänud suure kevade tulekuks ja siis hakkavad kõiksugu toimetused juba hooga pihta.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta