X

Milleks murule lisahapnik?

19.04 2018 10:02

Muru aereerimine (aero - Kreeka k. "õhk") ehk õhutamine ei ole midagi muud kui murukamara pealispinna kobestamine muruniiduki taolise masinaga.
Tegemist on omamoodi "vaktsineerimisega", kus murule ajutiselt ebasoodsate tingimuste loomisega ta hoopis paremale elule poputatakse.

Murule kasulik

Muru on loomult laisavõitu. Kuna tema juured ei ulatu sügavale mulla sisse, vaid eelistavad areneda maapinna lähedal, ei saagi talle pahaks panna, kui intensiivsem päikesekiirgus, keskmisest kehvem pinnase kvaliteet või üleüldine kuivus muruliblede närbumises kohe peegeldub. Kui lisada siia muru niitmine ning laialtlevinud praktika, kus niitmisjäägid murule toiduks jäetakse, ei olegi midagi väga inimestada, kui eeskujulikuks aiaks külvatud muruplats ajapikku samblataimedega kattub ning maapind kõvaks muutub.

Õhutamise eesmärk on vanad murujäägid, surnud rohujuured ning sammal mullakamara peamistest kihtidest eemaldada ja väikesed, kuni pooleteise sentimeetri sügavused sälgud mulla sisse lõigata. Puhastamise-sälgutamise tulemusel on murul mullas rohkem ruumi kasvada, juured kasvavad sügavamale ning vesi, toitained ja hapnik pääsevad juurtele hõlpsamini ligi.

Ettevaatust. Miinid!

Muruõhutamist on kasulik teha kaks korda aastas: niitmishooaja alguses peale maapinna sulamist ning hooaja lõpus, mõni nädal enne öökülmade saabumist. Kuna õhutamise puhul on tegemist puhtalt mehaanilise protsessiga, tuleb veenduda, et muruõhutusmasin "kobestaks" vaid mulda, mitte maapinnal või selle pealmistes kihtides olevat inventari. Enne aereerimisega alustamist, tasuks enda jaoks ära märkida või lihtsalt meeles pidada, kus midagi muru alla paigaldatud on ning kui sügaval see asetseb. Veetorude ning eluks hädavajalike andmesidekaablite pärast siin muretsema ei pea, sest nii sügavale maa alla muruõhutamismasina terad ei ulatu. Tähelepanulikum tasuks aga olla näiteks välisvalgustuse kaablite, automaatsete vihmutite ning robotniiduki piirdetraatidega - hooletu toimetamise korral võib õhutamist saada rohkem kui vaid muru. Kui õhutataval murul toimetavad ka koduloomad, ei teeks üldse paha nende "üllatused" muru seest enne alustamist kokku korjata - hiljem läheb masina puhastamine selle võrra lihtsamalt.

Muru õhutamine on suurepärane alternatiiv erinevatele aiakemikaalidele, kuid enne kasutusvalmis muruõhutaja soetamist, tasub endale selgeks teha erinevate õhutajate põhiomadused ning konkreetse töö eesmärgid - iga töö jaoks oma masin. 

Arvesse võiks võtta ka mootori tüüpi ning töömaa suurust, sest elektrikaabel igale poole ei ulatu ning sisepõlemismootoriga õhuti võib lihtsama töö jaoks liiga võimas olla. Kes aga soovib vaiksemat ja müravaba toimetamist, tasub vaadata akudega varustatud muruõhutaja poole.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta