X

Mullafreesi lisaseadmed

10.12 2014 14:54

Kevadine tubli abimees mullafrees on tegelikult kasulik suvi läbi. Olenevalt tootjast pakutakse neile masinatele mitmesugust lisavarustust freesiteradest kartulivõtuadrani.

Esimene ja peamine on iga freesi juures tera. Seda kasutatakse maapinna kobestamiseks. Tugevad terasest lõiketerad tungivad läbi ka murukamarast ja võimaldavad rajada põllulapi sinna, kuhu soovite. Pärast freesimist on soovitatav käia maapind rehaga üle ning korjata suuremad juurikad ja kivid ära. Üldiselt saab terasid ükshaaval ka vahetada, kui mõni neist peaks suurema kivi pihta sattudes murduma. Soovi korral saab lisaks paigaldada küljeterad, mis jätavad freesitud ala servad ilusaks ja sirgeks. Kui mullafreesi mootor võimaldab, saab paljudele mudelitele paigaldada laiemad freesiterad või pikendused. Need võimaldavad korraga suuremat pinda kobestada. Teisalt on see nii freesile kui ka kasutajale mõnevõrra koormavam.

Kui maa on kobestatud ning juurikatest ja kividest puhas, võib freesiterad alt võtta ja sättida külge järgmine oluline tööriist – ader koos metallratastega. Atrasid on saada kahte tüüpi. Künniader, nagu nimigi ütleb, on kündmiseks. „Kevadkünd” on kõigile tuntud sõna ja peaks üsna hästi selgitama, milleks seda atra kasutatakse.

Kündmisader.jpg

Künniader

Vaoader on projekteeritud aga just vagude ajamiseks. Tihti on vaoadrad ka reguleeritava laiusega, nii et saate ise otsustada, millist vagu soovite. Kui vaod on sisse aetud, võite kartulid maha panna ja sama atra kasutades ka vaod kinni ajada.

Adraga töötamiseks paigaldatakse mullafreesile üldiselt metallist veorattad. Rattad on projekteeritud selliselt, et need suudavad pehmes mullas freesi edasi vedada ilma liigselt maa sisse kaapimata. Teatud ajani, kui kartulipealsed veel väga pikad ei ole, on võimalik sama komplektiga ka mullata. Hiljem võib lihtsalt juhtuda, et mullafrees hakkab pealseid lõhkuma.

380.jpg

Metallist rattad

Peale kartulimaa on mullafreesil asja ka murulapile. Nimelt on mõnele freesile saada ka muruõhutusterasid. Sellistel teradel on servades kummirattad, mis määravad ära, kui sügavale terad läbi murukamara võivad minna, ning välistavad võimaluse, et teete kogemata murule liiga ja keerate selle tagurpidi.

Freesidele pakutavaid kummirattaid kasutatakse lumesaha, reha, kõpla või äkkega töötamisel. Rattad paigaldatakse sarnaselt metallratastega freesiterade asemele. Tavaliselt saab seda teha ilma tööriistadeta, splintide abil.

Sügisel, kui saabub kartulivõtuaeg, sobib kasutada vaoadra sarnast kartulivõtuatra, mis on samuti mitmetel mullafreesidel olemas. See erineb vaoadrast tunduvalt, sest koosneb metallvarrastest, mille vahelt muld vajub läbi, nii et kartulid jäävad maa peale. 

380 (1).jpg

Kartulivõtuader

Mõnikord pakutakse mullafreesi jaoks ka järelkäru, millel on iste peal. Sel juhul tuleks kasutada kummirattaid, mis ei lõhu maapinda ning võimaldavad mugavalt sõita ka asfaldil. Kummirataste juurde pakuvad mitmed tootjad ka rattaraskusi. Raskused parandavad rataste haakumist, sest mullafrees on üldjuhul päris kerge ja suurema koorma puhul hakkavad rattad kergesti kohapeal ringi käima.

See oli siis lühidalt mullafreesidele pakutavatest lisaseadmetest. Sõltuvalt tootjast on erinevaid lisasid tunduvalt rohkem, kindlasti proovime tulevikus mõned olulisemad ka ise järgi ja võtame selle ka videosse.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta