X

Muru hooldamine sügisel

03.10 2016 14:43

Varsti jõuab kätte aeg, kui ei ole enam vaja muru niita, sest rohu kasv pidurdub ja taimed hakkavad talveks ettevalmistusi tegema. Enne muruniiduki talvekorterisse panekut peate teadma, kuidas hooldada muru sügisel ja mida pidada silmas aasta viimasel niitmiskorral.

Suvel palavate ilmadega on tähtis niita rohtu pigem kõrgelt, et taimed suudaksid talletada endas niiskust, mis aitab neil paremini kuuma taluda. Nüüd sügisel, kui taimede kasv aeglustub, peab juba mõtlema talvele ja tõenäoliselt maha sadavale lumele.

Murusygis.png

Kui jätate sügisel muru niitmata, vajuvad rohulibled lume raskuse all kokku ja see tekitab tõsiseid probleeme. Lamandunud libled hoiavad enda all niiskust, mis omakorda aitab kaasa erinevate haiguste tekkele.

Seega tuleb enne talve kindlasti muruplatsile veel ring peale teha ja veenduda, et muru on niidetud kõikjalt. Loodetavasti ei pea seda meelde tuletama, aga mainin sellegipoolest – kui niidate, kasutage teravat tera. Nüri teraga niitmine kahjustab taimi.

Viimasel kahel niitmiskorral võiksite niita nii madalalt kui võimalik, et lasta rohujuurtele rohkem päikesevalgust. Aga pidage meeles, et korraga ei soovitata niita üle 1/3 kogu rohulible pikkusest. Vajaduse korral alustage madalalt niitmist varem, nii jõuate järk-järgult niiduki madalaima astmeni.

Sügise saabudes tasub kindlasti kasutada ka muruõhutajat ehk aeraatorit. Praegu on selleks just õige aeg. Õhutamine aitab kaasa tervete murutaimede kasvule ning viib hapniku, vee ja väetise kergesti rohujuurteni. Sel moel tungivad juured sügavamale ega ole külmadele ilmadele nii vastuvõtlikud.

Lehtede riisumine on üks ääretult tüütu tegevus, aga ilusa muru nimel tuleb lehed kokku koguda niipea kui võimalik. Tehke seda juba siis, kui esimesed suuremad alad on lehtede all. Kui te ootate hetkeni, mil kõik lehed on puude otsast maha langenud, võib murul olevate lehtede ja vihma või hommikuse kaste tõttu tekkida maha paks õhukindel vaip. Omavahel kokkukleepunud puulehed ja märg pinnas – see tähendab, et murutaimed lämbuvad ja saavad kahjustada. Kui teile ei meeldi lehti riisuda, siis on heaks abimeheks lehepuhur või õhuluud või kogumiskotiga muruniiduk. Ükskõik millist meetodit te ka ei kasuta, tähtis on eemaldada lehti murult pidevalt ja nii kiiresti kui võimalik. Ärge jätke neid sinna pikemaks ajaks.

shindaiwa.png

Mis puudutab murutaimede väetamist, siis öeldakse, et ühest korrast aastas on küll. Kui te otsustate muru väetada, tehke sügisel. Seega on kätte jõudnud aeg muru väetamiseks. Jahedate sügisilmadega aeglustub rohuliblede kasv, kuid rohujuured kasvavad endises tempos. Võtke väetamine ette sügise teisel poolel ja kasutage tööriista, mis laotab väetise ühtlaselt laiali. Veenduge, et väetist saab igale poole ühepalju.

Nende lihtsate nõuannete järgimisel võite olla peaaegu kindel, et kevadel lume sulamise ajal on teie muru valmis taas jõudsalt kasvama ja seal ei ole inetuid kuivanud laike.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta