X

Muru õhutamine

10.12 2014 14:56

Muru õhutamine ei kujuta endast tegelikult midagi muud kui aukude tegemist rohukamara sisse. Kõige tõhusamalt saab murulappi õhutada bensiini- või elektrimootoriga muruõhutaja abil, millel on all spetsiaalsed õhutusterad. Mitmetel masinatel on ka pisikesed orad, mis torkavad maasse auke, aga see ei ole nii efektiivne.

 

Milleks on muru õhutamine vajalik?

Kui lasete rohul omasoodu kasvada ja ainult niidate seda Aerator.jpegkevadest sügiseni, võib juhtuda, et põuasel suvel muru koltub ega näe enam nii kena välja. Olen näinud ka murulappe, kus keset platsi haigutavad suured kollased kuivanud laigud. Muru õhutamise tagajärjel hakkavad rohujuured sügavamale maasse tungima. Murukamarasse tehtud peenikeste vagude abil pääseb õhk paremini juurteni, soodustades nende kasvamist. Peale selle suudab taoline murukamar ka palju kiiremini taastuda, näiteks pärast pallimängu sõpradega, kui rohi on üsna maha tallatud.

Teine põhjus, miks kasutada muruõhutajat, on väga lihtne – samblatõrje. Kui olete kimpus murukamara all peituva samblaga, mida kuidagi ei õnnestu eemaldada, proovige õhutamist. Muruõhutaja terad kraabivad ka kõige tüütuma sambla rohu vahelt lahti ja kui olete lahtise prahi koos samblaga kokku kraapinud, on tulemuseks puhas muru.

Põhjused muru õhutamiseks:

  1. muru on luitunud ja hõre paikades, kus inimesed tihti kõnnivad;
  2. pärast vihma või muru kastmist on maapind märg ja vesi ei imbu hästi pinnasesse;
  3. paariminutilise kastmise järel on juba näha, et tekivad lombid ja vesi ei imbu pinnasesse;
  4. vaatamata äsja sadanud vihmale on murul kolletanud kohti, kuid naabri muru vohab roheluses.

Kuidas muru õhutada?

Muru õhutamiseks reguleerige muruõhutaja terad nii, et need tungiksid 0,5–1 cm sügavusele maasse. Seejärel lükake masinat samamoodi, nagu niidaksite muru. Ärge jätke ühtegi kohta vahele. Kui mõnes paigas rada kattub, ei juhtu midagi hullu. Valige muru õhutamiseks sobiv ilm – ärge tehke seda liiga kuiva või liiga niiske maapinna korral.

Aastaid õhutamata muru puhul võib mullale tekkida päris tugev koorik. Igasuvised niitmised annavad oma panuse, seepärast on väga tähtis õige õhutamine. Õhutamata muru kasvab kiduraks ega ole silmale ilus vaadata. Probleem on selles, et juured ei saa piisavalt eluks vajalikku õhku ega vett. Nagu inimesed, vajavad ka rohujuured eluks õhku, milleta muru ei kasva.

Millal muru õhutada?

Kõige ideaalsem aeg muru õhutamiseks on enne niitmishooaja algust või sügisel, kui niitmine on juba lõpetatud. Kui aga rohi on sammalt täis ja teile meenub eelmisest suvest, et juba paar kuumemat päeva tegid murukamarale liiga, ärge kõhelge ja võtke see töö ette juba lähipäevil.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta