X

Pinnase- ja jääpuur.

10.12 2014 15:23

Olete kindlasti märganud ühes või teises kohas müügil sellist imelooma nagu pinnasepuur. Ühest küljest paistab, et tegemist on äärmiselt spetsiifilise tööriistaga, mis väga tihti kasutust ei leia. Et mõista paremini pinnasepuuri omadusi ja selle tööpõldu, tahaksin välja tuua mõned olulisemad kohad, kus selline tööriist on peaaegu asendamatu.

Olenevalt pinnasepuuri läbimõõdust võib seda kasutada erinevateks aiatöödeks kodus ja miks mitte ka parkides või haljastusettevõtetes.

ea410.jpg

Aiapostide paigaldamine

Olen aastaid tagasi pidanud labidaga kaevama aiapostide tarbeks auke. Aia kogupikkus oli pea 500 m ja postid tuli paigaldada iga 2 m tagant, mis tähendas, et kaevamist vajas ligemale 250 auku. Igaüks neist oli vähemalt 60 cm sügav ning piisavalt lai, et lisaks 22 cm diameetriga aiapostile mahuks sinna ka kive ja hiljem segu, mis posti maasse kinnitaks. Tegemist oli mitmenädalase projektiga ja kokkuvõttes oli tööd omajagu. Praegu valiksin kaevamise asemel puurimise – miks? Põhjus on tegelikult väga lihtne: puurides maasse 20 cm augu, sügavusega 50–60 cm, saab 22 cm diameetriga aiaposti sinna päris tihkelt sisse tampida. Peale suure ajakokkuhoiu jääb ka rahakott veidi paksemaks, sest puudub vajadus segu ostmiseks ja tegemiseks. Aiapostid lähevad tihkelt maasse ja püsivad seal kindlalt.

Puude ja põõsaste istutamine

Kui tahate kujundada uut aeda, on pinnasepuurist samuti palju kasu. Väikeste istutusaukude kaevamine puude ja põõsaste jaoks on taas kord tõsine ülesanne ja võtab üksjagu aega. Pinnasepuur, mille diameeter on 25 cm, puurib juba piisavalt suure augu, kuhu saab kenasti istikud sisse pista ja kinni katta. Nii on okaspuu hekki või muud aiakujundust planeerides oma ideid kergem ellu viia. Labidaga kaevates ei pruugi augud alati ühele joonele sattuda. Istutamise juures on pinnasepuuri kasutamisel veelgi eeliseid – nimelt ei ole vaja puurides auku nii sügavaks teha kui kaevates ja uusi istikuid saab hõlpsasti auku asetada koos mullapalliga.

 

EA.410_480.png

 

Talvine kalapüük

Pinnasepuure, mille külge on võimalik ühendada jääpuure, saab edukalt ka talvel ära kasutada. Olen ise seda proovinud. Kui käsipuuriga 20 cm paksusest jääst läbi murdmine võttis aega u 30–40 sekundit, siis mootorpuuriga võttis sama tegevus aega 4 sekundit ehk siis kümme korda vähem. Mainimist väärib ka see, et käsipuuri diameeter oli 13 cm ja mootoriga puuri oma 20 cm. Kui olete harrastuskalamees, siis tõenäoliselt ei ole see 40 sekundit augu puurimiseks kontimurdev, aga kui eesmärgid on suured ning auke on päeva jooksul rohkem kui sada, siis võivad käed päris „süldiks” muutuda.

Muud kasutusalad

Lisaks aiapostidele on pinnasepuur väga mõnus tööriist ka koduaias varjualuse või miks ka mitte aiamaja ehitamisel. Tugipostide maasse puurimine käib kiiresti ja üsna kerge vaevaga. Pinnasepuuri on hea kasutada kõikjal, kus on tarvis maasse tekitada kindla diameetriga auk millegi paigaldamiseks või istutamiseks.

Vaata lähemalt pinnasepuuri talvistes tingimustes töötamas: 

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta