X

Trimmer, rohulõikur või võsalõikur?

10.12 2014 14:06

Olgugi, et tööpõhimõte on neil põhimõtteliselt sama, siis on siin ka olulisi erinevusi. Vaatame lähemalt, mis on vahet murutrimmeril, rohulõikuril ja võsalõikuril.

Kindlasti olete kokku puutunud ühe või teisega. Üldiselt kehtib reegel, et kõige väiksemad, ühekäe sangaga, on trimmerid. Veidi suuremad, kolmiktera võimalusega on rohulõikurid ning võimsad, võsaketast lubavad masinad, võsalõikurid.

IMG_4901v.jpg

Trimmerid jagunevad veel omakorda kaheks, on elektrilised/akuga või bensiinimootoriga trimmerid. Bensiinimootorite töömahud siin üldiselt jäävad alla 28ccm või 0,8kW. Mõeldud on need ennekõike rohu trimmerdamiseks, mis ei ole väga pikk või tihe. Vastavalt trimmeri olemusele on erinevad trimmipead kasutusel. Ühine tunnusmärk on tihti ka ühekäe sang, mida võsalõikuritel või rohulõikuritel üldiselt ei kohta. 

Trimmerit ostes soovitaksin valida sellise, millel ülekandesüsteem on juba siduriga, neid on kergem käivitada ning kindlasti ka ohutumad – tühikäigupööretel ei käi trimmipea ringi. Kõige olulisem trimmipea kasutamisel on kasutada ka õiget kaitset, sest seal asetsev tera lõikab jõhvi alati sobiva pikkuse pealt maha ning on vähendatud trimmeri niigi väikese mootori ülekoormamine.

IMG_4838v.jpg

Rohulõikurid on juba tavaliselt U-käepidemega, kust saab kahe käega mugavalt kinni hoida. Rohulõikurile paigaldatakse nii trimmipea, kui ka rohuketas. Tegelikult on paljudele ka võimalik saeketas kinnitada, kuid mootorivõimekus ja ülekande ehitus piiravad. Rohulõikur on tõenäoliselt üks populaarsemaid selliseid seadmeid eestlaste seas, nimelt on tema võimekus trimmeri omast tunduvalt suurem ning võimaldab ka heinamaaservadesse müttama minna. Hinnaklass on samuti „söödav“ ning kui just lepavõsa langetada ei soovi, siis on see just õige tööriist.

IMG_4886v.jpg

Võsalõikurit kasutatakse väga palju lausa puude langetamiseks. Spetsiaalne saeketas võimaldab maha võtta isegi 15-20cm läbimõõduga puid. Sellistel lõikuritel on üldiselt võimas mootor, nende ülekanded on ehitatud jämedamast materjalist ning nad taluvad tunduvalt suuremat töökoormust võrreldes trimmerite või rohulõikuritega.  Võsalõikurile saab enamasti külge ühendada ka trimmipea või rohutera, siin peab muidugi jälgima ka reduktori nurka, osad võsalõikurid on spetsiaalselt tehtud lühema varre ning teistsuguse nurga all oleva reduktoriga, mis teeb saeketta kasutamise efektiivsemaks, kuid trimmerdamisel saab pigem segavaks teguriks.

Kokkuvõtteks:

Kui soovite trimmerdada aiaääri ning terassiserva, siis sobib väga hästi väike bensiinimootoriga või akuga trimmer, mis ühe laadimisega peab vastu 15-20minutit  - see aeg on piisav, et väiksemale murulapile ring peale teha.

IMG_4830v.jpg

Kui omate heinamaad või sissesõiduteed, mille äärde tihti „heinamaa“ kasvab, võiksite vaadata rohulõikuri poole, kus trimmeri jõhviga hätta jääb, saate kasutada heinatera. Rohulõikuri eeliseks on ka U kujuline käepide ning traksid, mis aitavad lõikuri raskust ühtlustada ja võimaldab pikemat tööpäeva teha.

IMG_4892v.jpg

 

Kui heinamaaservas on ka lepavõsa või väiksem metsatukk, mis vajab vahel noore kasvava võsa/puidu harvendamist, võiksite vaadata võsalõikuri poole. Kui soovite 3-1 seadet, siis veenduge, et reduktori nurk oleks sobilik kõigi kolme töö tegemiseks. Traksid ja U kujuline käepide on ka siin oluline nüanss. Rohulõikuriga võrreldes on võsalõikurid tunduvalt raskemad, seetõttu soovitan mõelda, kas suurema massi ja võimsusega masin on olulisem, kui kergem kaal ja manööverdatavus.

Põhjalikuma info saamiseks pöörduge aiatehnikaekspertide kauplustesse.

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta