X

Trimmerdamisest

10.12 2014 15:00

Suvine trimmerdamine on sama levinud kui muruniitmine. Viimast tehakse meie majapidamistes tavaliselt ilma mingisuguse turva- või ohutusvarustuseta. Olen näinud palaval suvepäeval muruniitjaid, kelle ainukeseks kehakatteks on lühikesed püksid ning heal juhul ka plätud jala otsas. Turvaline? Kas teadsite, et kõrvaklappide kasutamine on oluline juba alates 85db müra korral? Tavaline muruniiduk teeb „lärmi“ keskmiselt 90db. Seega oleks õige kasutada ka niitmise puhul kõrvaklappe.

gt222.jpg

Muruniitmisest isegi ohtlikum on trimmerdamine ja rohu/võsalõikus. Nimelt on tegemist pöörleva lõikeorganiga, millel ei ole ümbritsevat katet. Üldjuhul on olemasolev kate poolkaare kujuga ning peaks hoidma ära suurema sodi lendamise töötegija suunas. Kahjuks ei tea me kunagi mis üllatusi võib muru sees või kraavipervel peituda ning rohuteraga kiviklibule pihta saades võib ohtlikke lendavaid objekte leiduda omajagu. Seepärast on eriti oluline kasutada timmerdamisel alati sobilikku kaitseriietust.

Visiiriga kõrvaklapid

Paljudel tootjatel on olemas visiir, mille külge saate ka kõrvaklappe kinnitada. Kallimatel mudelitel on ka sisseehitatud raadio võimalus. Visiire leidub ka kahte sorti. Ühed visiirid on justkui peene silmaga võrk, teised on tehtud läbipaistvast plastikust. Kui kasutate võrgu visiiri, soovitan kindlasti ka kaitseprille kanda, sest võrgusilmast võib pääseda läbi mõni pisike metalli/kiviosake ning kui selline silma lendab, on jama kui palju. Plastikvisiiri kasutades ei tee muidugi prillide lisamine ka liiga, sest silmadega nalja pole.

Kinnised jalanõud

Olgugi, et +25 kraadise suveilmaga trimmerdamisel on ääretult mõnus seda paljajalu teha, siis mängite tegelikult „tulega“. Pöörlev lõikeorgan ei ole mänguasi ning halva juhuse tõttu sellega varvaste ligidale sattudes võib juhtuda hirmsaid asju. Jah tavalised ketsid või kummikud ei päästaks ka sel juhul, kuid lendavate kivide ja jõhvitükkide vastu kaitsevad küll. Kui on olemas, võiksite kasutada päris õigeid turvajalanõusid, millel metalne kaitse ning hoiavad ära ka suurema kahju tekkimise õnnetuse korral.

Kindad

Samuti oluline tööriietuse osa, mida tihti ei kasutata. Trimmerdades kindaid kasutades hoiate sõrmed kaitstud samamoodi erinevate lendavate osakeste suhtes. Kindlasti peaksid kindad olema libisemiskindla (anti-slip) kattega, et välistada trimmeri käest libisemist kallakutel või kraavipervedel.

Riided

Trimmeriga rohtu lõigates hoiduge lühikestest pükstest ja T-särgist. Kasutage alati võimaluse korral pikkade varrukatega särki või dressikat ning pikki pükse. Tavalised teksapüksid on täiesti piisavad, mis peaksid hoidma ebameeldivad jõhvitükid ja väikesed kivikesed teile häda tegemast.

Mõned asjad mida jälgida trimmerdamise juures

  1. Kui niidate kivisel alal, siis vältige kolmiktera või võsaketta kasutamist kui võimalik. Kividega kokkupuude nüristab terasid kiiresti ning samas on suurem oht kivikildude lendumisele.
  2. Trimmijõhvi eluea pikendamiseks hoidke ja leotage uut jõhvi vees. Sel moel muutub jõhv elastsemaks ning ei murdu nii kiiresti.
  3. Ärge üritage kaugele küürutada trimmeriga, astuge pigem sammuke lähemale
  4. Ärge püüdke remontida katkiseid lõikeorganeid, tegemist on terariistaga, mis pöörleb 5-6000rpm juures ning iga „leiutis“ võib saatuslikuks saada.

Siin tekstis välja toodud õpetused trimmeriga ohutumaks ringi käimiseks ei välista ühtegi õnnetusjuhtumit, seega palun olge alati ka ise väga ettevaatlikud.

Trimmeri käivitamise õige moodus on nii:

oige_kaivitus.jpg

 

Uudised

Kõik Uudised
 
Küsi spetsialistilt
Ära vajuta